Utorak, 10.09.2002.

10:01

Presuda Nebojsi Ranisavljevicu tek pocetak

Izvor: B92

Default images

Nakon devet godina od otmice 19 putnika, pretezno Muslimana, iz voza u stanici Strpci, u ponedeljak je doneta prva presuda za ovaj zlocin. Naime, Visi sud u Bijelom Polju osudio je Nebojsu Ranisavljevica iz Despotovca na 15 godina zatvora zbog ucesca u planiranju, otmici, mucenju, pljacki i likvidaciji putnika 27. februara 1993. godine. Sud je u kaznu uracunao sest godina, koliko se Ranisavljevic vec nalazi u pritvoru. Kako je Radio B92 saznao, otmicu u Strpcima pocinili su isti ljudi, na celu sa Milanom Lukicem, koji su 22. oktobra 1992. godine oteli 16 Muslimana iz Sjeverina.

Advokat Dragoljub Todorovic, koji je u ime Fonda za humanitarno pravo zastupao porodice otetih, tvrdi za B 92 da je presuda Nebojsi Ranisavljevicu tek pocetak procesa. "Ovo je samo jedan mali sraf citavog tog sklopa, koji je tek nacet", kaze Todorovic: "Ima mnogo drugih krivaca. Recimo, u toku postupka utvrdjeno je pouzdano da su mesec dana pre ove otmice, najvisi faktori, politicki, vojni, policijski, zeleznicki znali da ce se ova otmica dogoditi. Dakle, radi se o jednom organizovanom odlucivanju, odlucivanju za koje odgovara Vojska Republike Srpske, za koju bi se moglo uspostaviti znak jednakosti sa bivsom JNA i Vojskom Jugoslavije koja je i finansirala tu vojsku", kaze Todorovic.

Direktor Komiteta pravnika za ljudska prava Mirna Kosanovic u izjavi za Radio B 92 tvrdi da presuda od 15 godina zatvora za Nenada Ranisavljevica nije dovoljna da bi se saznala konacna istina o tom dogadjaju. “Mislim da jedno lice nije moglo da organizuje i bude egzekutor ovakve vrste zlocina”, istice gospodja Kosanovic.

Mirna Kosanovic iznela je i premedbu na sam tok istraznog postupka, koji je vodjen odmah nakon otmice u Strpcima: "Ne verujem da se istraga bas odvijala na nacin na koji je bilo potrebno. Jedino se nekim operativnim radom, dakle policijskim radom na terenu mogle su se tada, u to vreme kada se sve to desilo. Naravno, posle ovoliko godina izbrisani su i tragovi, verovatno su nestali i svedoci, ko zna gde se sada nalaze. Dakle, on je bio instrument, sasvim sigurno, a koliiko ih je bilo umesano nisam sigurna da cemo uspeti da otkrijemo", kaze Kosanovic.

Direktorka Komiteta pravnika za ljudska prava je dodala da je najveci problem slucaja Strpci taj sto je mali broj ocevidaca ucestvovao u samom procesu. “ Ne mogu da se pomirim sa cinjenicom da nema ocevidaca koji su sve to videli, ili su oni mozda uplaseni i uklonjeni da ne bi govorili o ovom slucaju”, zakljucila je Mirna Kosanovic.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Podeli: