Ponedeljak, 09.09.2002.

17:42

Tokom slavlja bilo i razbijanja i sukoba

Izvor: B92

Default images

Tokom slavlja, u Beogradu je privedeno 77 ljudi, od kojih ce 66 odgovarati krivicno, a 11 prekrsajno, receno je Radiju B92 u gradskom SUP. U nadleznim gradskim sluzbama nije bilo moguce dobiti podatke koliko je trafika i izloga porazbijano i kontejnera unisteno, ali je njihov broj velik. Bilo je onih koji su gledali kako grupa mladica cupajuci drvo iz zemlje proslavlja titulu prvaka sveta u kosarci. U beogradskom SUP nije bilo moguce stupiti u kontakt ni s jednim oficirom jer su "svi radili do rano ujutro i sada spavaju".

Profesor kulturologije na Fakultetu politickih nauka Jelena Djordjevic istice da svako slavlje u sebi uvek nosi i klicu nasilja jer je u prirodi slavlja da na neki nacin bivaju rusene konvencije i pravila svakodnevnog zivota. "Glavna funkcija svakog slavlja je simbolicko rasturanje datog poretka i zato ponasanje mase moze uvek da bude potencijalno opasno, bilo gde na svetu", kaze Jelena Djordjevic. Ona, medjutim, naglasava da socijalna situacija u kojoj mi zivimo samo doprinosi kolicini nasilja. "Vrlo je karakteristicno da u tome ucestvuju izuzetno mladi ljudi, koji su maksimalno agresivni upravo zbog toga sto u svojim zivotima nisu ni na koji nacin usmereni. Ta agresija je prosto pustena. Postoji ta izrazito tanka linija koja deli civilizovano slavlje, veselost i radost, od prodora nasilnistva. Mi jesmo postali nasilno drustvo, agresivno drustvo i mehanizmi zauzdavanja toga nasilja odsutni su na svim planovima", rekla je Djordjevic. Ona smatra da gradske vlasti u takvim situacijama moraju unapred biti svesne posledica i zato moraju da organizuju masu. "One masi moraju da ponude drugaciji nacin slavlja, to jest, da simbolicki fokusiraju agresiju kroz neku vrstu igre, pesme ili nekog drugog rituala", istice Jelena Djordjevic. Ona, medjutim, ukazuje na jos jedan ugao iz kog valja posmatrati takve proslave. "Ono sto mene uvek strasno razalosti u svim nasim slavljima, jeste odsustvo svake stvaralacke inventivnosti. Poznato je da upravo u masovnim slavljima dolazi do izrazaja i neka stvaralacka, kreativna energija. Ljudi se skupe, pa zapevaju zajedno, recituju zajedno, diskutuju, nesto cine zajedno, to moze biti jedan doprinos kulturi u celini. Medjutim, tuga nase kulturne sredine je upravo u tome sto je lisena svakog stvaralackog impulsa u takvim situacijama", istakla je Jelena Djordjevic.

U Novom Pazaru je u nedelju uvece doslo do sukoba vise stotina Srba, Bosnjaka i pripadnika policije. Ima povredjenih i privedenih, a kako izvestava dopisnik Radija B92 Amela Bajrovic, nacelnik novopazarskog SUP Suad Bulic je izjavio da je policija fizickom silom sprecila sukob Srba, koji su u automobilima kruzili gradom, i Bosnjaka, koji su se nalazili u centru grada. Bulic je rekao da je kolona vozila iz naselja Sestovo, pretezno srpskog, posle utakmice krenula ka centru grada. Nedaleko od centra su iz vozila bacane kamenice i tom prilikom je razbijeno 6 isloga, a potom su kolonu kamenovali Bosnjaci. Policija je energicno reagovala, a usledilo je vredjanje i gadjanje flasama i kamenicama na pripadnike MUP, i sa jedne i sa druge strane, rekao je Bulic. Tokom incidenta je upotrebljen i suzavac, a Bulic je rekao da ga nije koristila policija i da ce istraga utvrditi ko jeste. Nekoliko vozila iz kolone je blokiralo put Novi Pazar-Ribarice, a policija je posle sat vremena uspela da je ukloni. Na obe strane su se culi psovke, vredjanja i nacionalisticke pesme, izjavili su ocevici. Masa se razisla oko 3:30, a do sada su privedene 3 osobe.

Savezni ministar za etnicke zajednice Rasim Ljajic izjavio je za Radio B92 da su za sukob u Novom Pazaru odgovorne ekstremisticke stranke i na srpskoj i na bosnjackoj strani. Ljajic ocenjuje da je u pitanju mozda najveci incident koji se dogodio u Pazaru za poslednjih 10 godina. "Nakon analize i izvestaja MUP je izvesno da se radi o akciji ekstermnih politickih stranaka, i na srpkoj, i na bosnjackoj strani. Dogadjaj upucuje na to da se radi o organizovanoj kampanji ciji je cilj da prostor Sandzaka ponovo bude destabilizovan, a sve u cilju stvaranja crno-bele slike, potpune podele na etnickoj osnovi kako bi bilo homogenizovano biracko telo na obe strane", kaze Ljajic. Na pitanje imaju li drzavni organi plan preventinvog delovanja u Sandzaku kako bi bile smirene medjuetnicke tenzije i izbegnuti novi incidenti, Ljajic kaze: "To je signal za uzbunu, moraju biti izvrsene krupne politicke promene u Sandzaku, u politici, pravosudju, policiji. Mi sada imamo krizu vlasti i autoriteta u Sandzaku jer opstinska vlast ne funkcionise kako bi trebalo, a promene u policiji i pravosudju su ili spore ili ih nema. Drzavni organi bi u tom smislu trebalo da sto pre reaguju, a ipak verujem da ce prevladati politicki razum kod Srba i kod Bosnjaka, jer mi smo poslednjih 10 godina polozili jedan velik ispit", kaze Ljajic.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

24 Komentari

Podeli: