Petak, 30.08.2002.

20:13

Zasedanje ministara EU o Iraku, novim clanicama, MKS

Izvor: SENSE

Default images
Prvi dan dvodnevnog zasedanja ministara EU protekao je u znaku evropskih planova u vezi s prosirivanjem ka centralnoj i jugoistocnoj Evropi, aktuelnim "ako i kada" bi moglo doci do novog rata protiv Iraka i u znaku izraelsko-palestinskog sukoba. Pre okoncanja danasnje razmene misljenja (jer se na neformalnim sastancima ne donose odluke), ministri su obavili konsultacije i o americkoj inicijativi za potpisivanje bilateralnih sporazuma o izuzimanju svih americkih drzavljana iz nadleznosti novoosnovanog stalnog Suda za ratne zlocine. Detaljnije ocjene o svim ovim i drugim pitanjima koja su na dnevnom redu dvodnevnog sastanka u "Hamletovom dvorcu", ukljucujuci i ocjene o Balkanu, bice objavljeni sutra tacno u podne.

Vec je zvanicno potvrdjeno, medjutim, da EU snazno podrzava Medjunarodni sud za ratne zlocine i da nema nameru mijenjati svoja ranija stajalista, uprkos americkim pritiscima da se trazeni ustupci prema njenim drzavljanima prihvate. "Ne smemo dopustiti nikakve sumnje da EU nije jedan od najjacih zagovornika stalnog Medjunarodnog suda", izjavio je danski ministar spoljnih poslova Per Stig Moeller.

EU je takodje protiv ishitrenog rata u Iraku, jer - kako je izjavio predstavnik Veca EU - "preovladava stav da niko jos osim predsednika Busa, pouzdano ne zna koji su pravi povodi za napad".Na sastanku je potvrdjeno da pripreme 10 zemalja kandidata, koje bi do kraja 2004. godine trebalo da budu primljene u punopravno clanstvo, teku "po planu" i svi pregovori i uskladjivanja sa standardima EU trebali bi biti zavrseni do kraja ove godine. Ako se tako i dogodi, bice to do sada najvece, cak "istorijsko", prosirivanje, jer su prvi put obuhvacene i zemlje nekadasnjeg Istocnog bloka. I jednoj i drugoj strani je jasno da je do kraja godine ostalo premalo vremena za radikalnije promene stajalista i za bilo kakve nove zaokrete. Obe strane takodje znaju da je problem novca sve izrazeniji, a nakon ovomesecnih poplava u nekoliko zemalja Centralne Evrope, budzetsko pitanje postaje jos komplikovanije.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: