Petak, 07.06.2002.

19:00

DIREKTORI CARINA REGIONA O SVERCU CIGARETA

Izvor: B92

Default images
Aktuelna tema u poslednje vreme u svim zemljama naseg regiona svakako je sverc cigareta. Ova tema je donekle aktuelizovana najnovijom aferom o predsedniku Crne Gore Milu Djukanovicu. Podsrtimo, italijanski listovi su objavili informaciju da je pravosudje u toj zemlji pokrenulo istragu protiv crnogorskog predsednika zbog umesanosti u sverc cigaretama. Suzbijanje ove vrste sverca jedan je od ciljeva sastanka direktora carina jugoistocne Evrope koji je u petak poceo u Beogradu.

Direktor Savezne uprave carina Jugoslavije Vladan Begovic rekao je da je sustina projekta trgovinskih i transportnih olaksica u ovom delu Evrope rad na ubrzanju prometa robe i putnika i suzbijanje krujumcarenja. "15.

juna pocinje operacija 'Buldog 2', koja opet obuhvata ove zemlje, i gde je predvidjeno pracenje svih posiljki cigareta i sirovog duvana, znaci repromaterijala za proizvodnju cigareta koje se promecu u ovom regionu, gde ce se stimulisati i razvijati ta medjusobna razmena informacija i zajednicki rad, i nakon svega ce se vrsiti analiza tokova tih kretanja, iz cega ce se planirati dalje akcije", najavio je Begovic.

Direktor Carine Crne Gore Miodrag Radusinovic negirao je u izjavi za B 92 da je crnogorski drzavni vrh, a samim tim i predsednik Djukanovic, umesan u sverc cigareta. "Drzavni organi su povezani samo preko nadzora koji su vrsili nad prometom te robe", tvrdi Radusinovic. "Radi se o jednoj konstrukciji koja ima politicku pozadinu, sto znaci da nema stvarnih cinjenica da je u bilo kom smislu povezan nas predsednik ni sa prometom cigareta, a najmanje sa svercom cigareta. To ce vreme pokazati.

Predsednik i drugi drzavni organi Crne Gore su pozvali organe Italije da sve sto imaju prezentiraju, ali na bazi cinjenica, dokumenata i dokaza.

Na srecu, toga nema i mi smo uvereni da toga nece ni biti", rekao je on.

Anton Uljar, direktor hrvatske carine, nije iskljucio mogucnost da Hrvatska predstavlja jedan od najjacih centara sverca cigareta u ovom regionu. "Mislim da je manje vazno u kojoj se drzavi odvija operacija, vaznije je da se svi protiv toga borimo", objasnio je Ulajr. Na pitanje da li hrvatska carina ima informacija o tome da se najveci deo sverca obavlja preko Fabrike duvana u Rovinju Uljar je odgovorio da se "sa sigurnoscu moze reci da je ono sto se odvija od proizvodnje do izvoza dosta korektno i legalno". "Medjutim, u daljem kretanju posiljaka tih njihovih proizvoda, uvek iz faze legalnog prometa u odredjenom trenutku nuzno dolazimo u fazu kada ta posiljka prelazi u ilegalnu fazu. Koji su to punktovi, skladista, koji su to trenuci kada se to dogadja, verovatno jos uvek nismo dovoljno istrazili. Medjutim, tesko je nekoga optuzivati zato sto proizvodi robu koja je pogodna za sverc. Racunamo da su, dok se ne dokaze suprotno, svi posteni, a na nama je da nabavimo dokaze o suprotnim cinjenicama", rekao je Ulajr.

Direktor Makedonske carine Dragan Daravelski rekao je da su visoke akcize glavni motiv za sverc cigareta u Srbiji i Crnoj Gori. "Ne postoji covek koji ne zeli brzo da se obogati, a promenom politike akciza trebalo bi da smanjimo mogucnosti da do toga dodje svercom", kaze Daravelski. On je negirao tvrdnje da su makedonski drzavljani na celu lanca u svercu cigaretama. "Svakako da treba da se uradi analiza koja ce pokazati da li su ti podaci tacni i da li protiv odredjenih licnosti ima dokaza. Osim sto to citamo po novinama, mi nemamo nigde dokaza o umesanosti nekog pojedinca ili da se vodi istraga protiv nekoga. Tako da smatram da ti problemi treba da se ostave u nadleznost ministarstva policije", smatra direktor makedonske carine Dragan Daravelski.

Na skupu direktora carina jugoistocne Evrope predvidjeno je da ce u subotu govoriti Dzon Robertson , direktor UNMIK-ove carinske kancelarije. Glavna tema skupa bice krijumcarenje cigareta na Balkanu, kao i nacini da se ta pojava suzbije.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: