SASTANAK NA SVETOM STEFANU BEZ DOGOVORA O IZBORIMA

Izvor: B92

Petak, 14.07.2000.

22:08

Default images
Predstavnici crnogorskih vlasti iz redova Demokratske partije socijalista i Narodne stranke Crne Gore i predstavnici najvecih opozicionih stranaka iz Srbije u petak su na Svetom Stefanu odlucno odbacili promene federalnog Ustava i saglasili se da je potrebno formulisati nova konstitutivna resenja na bazi platforme crnogorske vlade o preuredjenju odnosa izmedju dve jugoslovenske republike. Razgovori na Svetom Stefanu, medjutim, nisu rezultirali zajednickim stavom o predstojecim saveznim izborima. Premijer Crne Gore, Filip Vujanovic, procitao je zajednicko saopstenje ucesnika danasnjih razgovora koje ima 7 tacaka i u kojima se kaze:

1. Demokratski preuredjena drzavna zajednica Crne Gore i Srbije u zajednickom je interesu gradjana Crne Gore i Srbije.

2. Drzavna zajendica moze da zadovolji interese svojih gradjana samo ako je demokratska, potpuno ukljucena u evropske integracije i sa institucijama koje su uskladjene sa evropskim standardima.

3. Drzavna zajednica moze da funkcionise na uspesan i demokratski nacin samo uz puno uvazavanje specificnih interesa Crne Gore i Srbije, sa cvrstim institucionalnim garancijama, onog stepena samostalnosti koji Crna Gora i Srbija smatraju neophodnim.

4. Da bi se ostvarila takva demokratska drzavna zajednica neophodna su nova konstitutivna resenja ciju bi polaznu osnovu cinila Platforma Vlade Crne Gore o novim odnosima Crne Gore i Srbije.

5. Demokratske snage Crne Gore i Srbije najostrije osudjuju i odlucno odbacuju ustavne promene koje su u julu ove godine sprovedene na nelegalan i protivustavan nacin. U tom smislu, razumemo i uvazavamo stavove iznete u Rezoluciji crnogorske skupstine.

6. Demokratske promene u Srbiji, kao i dosledno primenjena Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN o Kosovu, su uslov da Kosovo i Metohija ostanu integralni deo Srbije.

7. Demokratske snage Crne Gore i Srbije ce zajednicki raditi na uspostavljanju stabilne, uspesne i evropske drzavne zajednice Crne Gore i Srbije. Bice to najbolji odgovor na pokusaje destruktivnih politickih grupacija da zaustave napredak i da zarad ocuvanja sopstvenih privilegija nasu zemlju zauvek zadrze u izolaciji od sveta".

Jedan od clanova crnogorske delegacije, predsednik Narodne stranke Dragan Soc za radio B2-92 rekao je da na sastanku nisu otvarana pitanja o kojima je unapred bilo jasno da nema saglasnosti, vec je "vremenu prepusteno da otkloni neke sadasnje dileme". Prema njegovim recima, predstavnici srpske opozicije i DPS i NS Crne Gore okupili su se oko "onoga sto je realno". Soc je najavio nastavak razgovora zapocetih na Svetom Stefanu, i to oko onih pitanja koja su "na ovom sastanku notirana". "Koji ce oblik tog rada biti i kako to biti organizovano tek cemo se dogovoriti, ali sigurno je da ovo nije poslednji susret i da se razgovori nece zavrsiti samo ovom izjavom", dodao je on.

Zadovoljstvo danasnjim razgovorima u izjavi za Radio B2-92 izrazio je i Vojislav Mihajlovic iz Srpskog pokreta obnove, ocenjujuci ih kao sadrzajne. Mihajlovic je istakao da je u pitanju tek pocetak razgovora izmedju crnogorskih vladajucih partija i opozicionih stranaka iz Srbije i da ce se njihovi stavovi vremenom usaglasiti. Na pitanje zasto nije doslo do usaglasavanja stava povodom izlaska na savezne izbore, gradonacelnik Beograda je odgovorio:

"Poznat je stav nekih stranaka iz opozicije da na izbore treba izaci, ali iznenadio nas je stav iz Crne Gore, jer za njih znamo da i sami jesu za to da se ne izadje na savezne izbore pod ovakvim uslovima, ali iz mnogih razloga - a i zbog toga sta ce reci medjunarodna zajednica o jos nekim stvarima koje su bitne za njih, predstavnici vlasti Crne Gore nisu mogli danas da uvrste to u saopstenje".

Predsednik Demokratske stranke Zoran Djindjic rekao je novinarima na Svetom Stefanu ovim povodom: "Imamo zajednicku taktiku u borbi protiv Slobodana Milosevica, ali cemo samostalno odlucivati o izborima, sa svescu da velike razlike medju nama samo pogoduju Milosevicu".

Lider Demohriscanske stranke Srbije Vladan Batic je rekao za B2-92 da o pitanju izbora "tek treba raspravljati". "Ovo je bio prvi sastanak i ono sto je na njemu postignuto sasvim je dovoljno - usvojili smo izuzetno vazan zajednicki dokument. O izborima cemo razgovarati kad bude donet zakon o njihovom sprovodjenju i kad budemo videli sve okolnosti pod kojima ce oni biti odrzani. Onda cemo sa puno odgovornosti moci da se odredimo u odnosu na njih", rekao je Batic.

Upitan zasto na Svetom Stefanu nije postignut zajednicki stav o izborima, predsednik Demokratske stranke Srbije Vojislav Kostunica za B2-92 kaze da predstavnici srpske opozicije na taj sastanak nisu ni dosli da bi se dogovorili o toj stvari. "Postoje mnoge dileme oko predstojecih izbora, za sada su pretresani razlozi za i protiv. Mislim da je na ovom sastanku dosta toga postignuto i da mozemo biti zadovoljni rezultatima. Pitanje izbora ostaje otvoreno, jer ono i ne mora u ovom casu da se resi imajuci u vidu da ce mnoge stvari u medjuvremenu biti jasnije, rekao je on. Kopredsednici koalicije DAN, Nebojsa Covic i Dusan Mihajlovic, su posle razgovora izjavili da jos nije vreme za donosenje konacnog stava o saveznim izborima, a predsednik Socijaldemokratske unije Zarko Korac je razlike u gledanju na savezne izbore objasnio razlicitim pozicijama u kojima se nalaze opozicija u Srbiji i vlast u Crnoj Gori.Predsednik Koalicije Vojvodina Dragan Veselinov rekao je da je sa najvisim funkcionerima DPSa i Narodne stranke razgovarao o osnovama za "novi ustav" SRJ, u kome bi Vojvodina imala status federalne autonomije i u okviru Srbije i u okviru Jugoslavije. "Ako Slobodan Milosevic pokusa da vojnim putem intervenise u Crnoj Gori, pozvacemo mladice u Vojvodini da dezertiraju”, rekao je Veselinov. Na Svetom Stefanu je bio prisutan i pokret OTPOR ciji je predstavnik Ivan Marovic rekao da ce "mladi u Srbiji podrzati odluke naroda u Crnoj Gori, cija je drzavnost ukinuta, i pomoci ce da se ona izvuce iz krize na miran nacin".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: