Ujedinitelj (iz Guardiana, autor Steve Bell)Dosao tako Madjar na vlast u Francuskoj. Zvuci kao da je prica iz nekog vica, ali imaju Francuzi tradiciju da im zemljom vladaju stranci. Pri tome ne mislim na trijumfalno marsiranje pruskih trupa kroz Pariz 1871. godine ili ponovljenu posjetu njemackih trupa sedamdesetak godina kasnije. Ne tako davno imali su "otomansku vladu", posto je premijer Balladur bio rodjen u Izmiru. Treba li ici jos dalje u istoriju do Napoleona i njegove nikada pripitomljene Korzike? Ali to su poznate stvari. Mene nesto vode druge misli. Zasto su "stranci" tako cesto uspjesni u politici i zasto su tako cesto ekstremisti?
dalje
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare