Ponedeljak, 05.04.2004.

09:09

Pod znakom pitanja prijemni ispiti za fakultete

Izvor: B92

Default images

Posle spora u javnosti oko reforme osnovnog obrazovanja u Srbiji, posle usvajanja budžeta Srbije za 2004. godinu, pod znakom pitanja su i ovogodišnji prijemni ispiti za fakultete u Srbiji. Gostujući u emisiji "Utisak nedelje" na TV B92, prodekan za nastavu na Fakultetu dramskih umetnosti Alisa Stojanović, rekla je da je državni univerzitet na ivici da prestane da postoji: "Naime, 70% je smanjen budžet za materijalne troškove i nastavu u odnosu na ono što smo ranije dobijali. To je jedan dramatičan podatak, dramatičan do te mere da mi ovim tempom i sa tim budžetom možemo još tri, najviše četiri meseca i nećemo biti u situaciji da držimo prijemni ispit, odnosno to će biti naš jedini način da zamolimo državu da nam objasni da li želi državno visoko školstvo ili ne."

Ministarka prosvete Ljiljana Čolić rekla je, u istoj emisiji, da postoji mogućnost da budžet za visoko školstvo bude povećan kada na dnaveni red bude došao rebalans budžeta. Ona je optužila bivšeg ministra Gašu Kneževića da je prethodni nacrt budžeta bio još gori, na šta je Knežević reagovao. "Sve smo uradili na osnovu nacrta budžeta koji smo nasledili. Mi smo se našli na jednoj zakonskoj iznudici da se što pre usvoji ovaj budžet. Nacrt prethodne vlade je bio mnogo gori", rekla je Čolić. "Nije tačno. Poslanik sam u skupštini i u šizofrenoj situaciji borio sam se da povećam budžet prosvete, vladajuća struktura mi je odbila dva amandmana i niko iz vlade, osim Miroljuba Labusa, nije bio prisutan tamo. Osim plata koje su nešto veće u ovom budžetu, investicije su prepolovljene u odnosu na ono što je Đelić predložio u svom nacrtu koji nije video svetlost dana, 120 miliona nisu uspeli da nađu da u Beogradu tri univerziteta povežu na daljinsko grejanje", izjavio je Knežević.

Ministarka Ljiljana Čolić poručila je i da očekuje "žestoko" protestno pismo predstavnika Univerziteta, kako bi sa tim pismom izašla pred Vladu i zatražila povoljniji položaj za visoko školstvo. Alisa Stojanović, međutim, kaže da je drastično smanjeno finansiranje Univerziteta: "Govorimo ne o bilo kojoj nedelji, ne o bilo kom trudu, govorimo o nedelji kada se državni univerzitet zapravo totalno nipodaštava, a za to vreme imamo zakone kao što su plaćanje troškova haškim optuženicima. Suma za ukupne troškove univerziteta u Srbiji su kao budžet RTS-a za godinu dana. O čemu mi pričamo? Šta je važnije ovoj vladi? To je meni poruka vaše vlade."

Ministarka Ljiljana Čolić najavila je i da će nastava za prvi razred osnovne škole i naredne godine ići po istom modelu kao i ove, to jest, da njeno ministarstvo ne planira da bilo šta menja za školsku 2004. – 2005. godinu.

S druge strane, Savez učitelja Srbije pozvao je novu Vladu na nastavak reformi u obrazovanju, ali uz nužne korekcije. Predsednik Saveza učitelja, Ljiljana Nedeljković, rekla je da česti i veliki zaokreti u obrazovnom sistemu mogu da budu štetni i po učenike i po obrazovanje u celini: "Ako je reforma proces, ima uvek prostora da se ona koriguje što su učitelji ovde vrlo jasno izjasnili o tome koje su prednosti, koje su poteškoće nastave, i nastavnici u prvom razredu realizovali su te promene i iz prakse predlažu šta je to što može da pomogne da se reforma nastavi, a da se bezbolno izvrše promene na bolje."

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

13 Komentari

Podeli: