Zajednica sa Crnom Gorom i antizapadno raspoloženje u delu javnosti usporavaju približavanje Srbije Evopskoj uniji.
"Odnosi između Brisela i Beograda su zahladili. Heterogena koaliciona vlada procenjena je od strane EU kao problematična", piše bečki dnevnik "Prese", dodajući da kabinet premijera Vojislava Koštunice podržavaju socijalisti Slobodana Miloševića.
"Sa prethodnom vladom Zorana Đinđića takođe je bilo problema, ali je njena opredeljenost za Evropu bila ubedljivija, što Koštunica ne pokazuje", naglašava "Prese". "Iako se u Srbiji preko 70 odsto građana izjašnjava za pristupanje Evropskoj uniji, prisutno je jako antizapadno raspoloženje koje širi ultranacionalistička Srpska radikalna stranka. To otežava ispunjavanje drugog uslova Brisela, a to je potpuna saradnja s Haškim tribunalom", dodaje list.
"Druge zemlje na Balkanu bile su brže. Makedonija je u martu predala zahtev za prijem u EU, a Hrvatska je u aprilu dobila zeleno svetlo ... i želi zajedno sa Bugarskom i Rumunijom 2007. da pristupi Uniji. Albanija već pregovara o Sporazumu o stabilizaciji i asocijaciji, a BiH se nada da će pregovore o istom započeti pre kraja godine", ukazuje dnevnik. "Najveća zemlja u regionu, Srbija i Crna Gora, u tome je poslednja", konstatuje list dodajući da je "jedan od razloga za usporenost nedostatak legitimiteta" sadašnje državne zajednice koja važi za izum Brisela.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 7
Pogledaj komentare