Četvrtak, 03.06.2004.

10:35

Otkup vojnog roka i diskriminacija

Izvor: B92

Default images

Nevladine organizacije smatraju da bi omogućavanje dijaspori da otkupi vojni rok diskriminisalo građane koji su u zemlji.

Povodom predloga srpskog ministra za dijasporu Vojislava Vukčevića da bi državljanima SCG koji žive u inostranstvu trebalo ponuditi mogućnost da otkupe vojni rok, pokušali smo da utvrdimo šta preostaje muškarcima koji nisu napustili SCG i kojima je uskraćeno pravo da se legalno oslobode služenja vojnog roka.

Dejan Milenković iz Komiteta pravnika za ljudska prava kaže za B92 da bi omogućavanje dijaspori da otkupi vojni rok diskriminisalo građane koji su u zemlji: "Postavlja se pitanje zašto to pravo imaju samo lica iz dijaspore, zašto to pravo ne bi imala i domaća lica. Čini mi se da varijanta koja se sada predlaže stvara neravnopravnost građana, što ne bi bilo u krajnjoj liniji u skladu sa Ustavnom poveljom SCG ni sa Ustavom Srbije."

Ratko Bubalo iz Humanitarnog centra za integraciju i toleranciju iz Novog Sada, kaže za B92 da ovakva komercijalizacija uživanja ljudskih prava ne moze da bude legitimna: "Izlaz je u profesionalizaciji vojske i ukidanje obaveznog vojnog roka."

Nevladina organizacija Žene u crnom već je protestovala zbog izjave ministra Vukčevića da dijaspori treba dozvoliti otkup vojnog roka. A Boban Stojanović iz ove organizacije kaže da ideja da se novac stečen otkupom vojnog roka usmerava u modernizaciju vojske SCG predstavlja nastavak institucionalizovane militarizacije društva: "Nas kao antimilitarističke grupe interesuje da se vojska totalno ukine, pa je nama bila ideja da ako oni mogu da otkupe vojni rok, da možemo i mi, ili kako ministar predlaže da im se ukine vojni rok."

Ukoliko ne žele da provedu 9 meseci u kasarni ili 13 meseci civilnog služenja građani SCG koji ne žive u inostranstvu često su primorani da posegnu za nelegalnim metodama, kaže Stojanović: "Ljudi svašta rade, počev od toga da budu nervno neuračunljivi, bolesni na ovaj ili onaj način, a ako vas proglase nesposobnim za vojsku gubite određena prava."

Podsetimo, civilnom služenje vojnog roka u SCG uvedeno je 2003, a prvi regruti su to pravo iskoristili u decembru prošle godine.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

35 Komentari

Podeli: