Utorak, 01.06.2004.

12:26

Srbi na trećem mestu u Evropi

Izvor: D. Stanimiroviæ

Default images

U našoj republici puši gotovo polovina odraslog stanovništva, po čemu smo po nekim statistikama prvi, a po nekim treći u Evropi. Takođe u našoj zemlji, kao i u svetu, pušači su sve češće siromašnije osobe, odnosno oni nižeg socijalnog statusa.

Ukazujući na ovakve podatke iz najnovijih istraživanja, povodom jučerašnjeg Svetskog dana borbe protiv duvanskog dima, Tomica Milosavljević, republički ministar zdravlja, rekao je da je ovogodišnja kampanja protiv pušenja "Duvan i siromaštvo u začaranom krugu" prilika da se skrene pažnja na povezanost siromaštva i pušenja.

Tome u prilog je i Luiđi Miljorini, šef Beogradske kancelarije Svetske zdravstvene organizacije, rekao da je u zemljama u zapadnom svetu pušenje u opadanju dok je sve učestalije u zemljama u kojima ima sukoba, konflikata i stresa. Zbog toga stručnjaci SZO smatraju da je Srbija plodno tle za akciju protiv pušenja, kojoj se, kako je rekao Miljorini, moraju posvetiti i vlast i svi nadležni organi. On je istakao da su reklamne kampanje duvanskih kompanija jedan od razloga što je pušenje rašireno protiv čega se treba boriti.

Milosavljević je podsetio da kod nas dve trećine stanovništva pati od malignih i kardiovaskularnih bolesti kojima, u najvećem broju slučajeva, pušenje predstavlja jedan od uzroka. - U duvanskom dimu ima 40 kancerogenih supstanci koje izazivaju rak, a među njima ima i radioaktivnih kao što su plutonijum, polonijum i radioaktivni olovo. Trećina od ukupnog broja oboljenja raka bila bi smanjena da nije pušenja. Kod trudnica pušača beba koja se rodi je u proseku 200 grama lakša od ostalih beba, a pušenje može da uzrokuje pobačaje, prevremena rođenja i mnoge druge probleme trudnica - izjavio je na jučerašnjoj konferenciji za novinare prof. dr Ulrih Laser, profesor javnog zdravlja u Nemačkoj.

Ministar Milosavljević očekuje da će Savet ministara SCG dati saglasnost za potpisivanje Okvirne konvencije za kontrolu i prodaju duvana, dokumenta Svetske zdravstvene organizacije, čije je potpisivanje uslov za ulazak u EU. Rok za potpisivanje ovog dokumenta je 29. jun, a ministar Milosavljević kaže da se čitava vlada jasno opredelila za Konvenciju. Posle toga sledi ratifikacija u parlamentarnoj proceduri, a prvi rezultati (poskupljenje cigareta, veći porezi, zabranjeno reklamiranje i pušenje na javnom mestu...) biće vidljivi za nekoliko godina.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: