Sreda, 02.06.2004.

16:05

Most baruta

Izvor: B92

Default images

Zahvaljući uglavnom sreći i neverovatnoj brzini kojom se šire usmena predanja čak i među nervoznim vozačima zaglavljenim u saobraćaju, poludrogiranim od benzinskih isparenja, prekjuče na beogradskoj Gazeli nijedan nije, čak ni po navici, slučajno bacio pikavac kroz prozor - time je sprečena veća katastrofa od pukog zastoja u saobraćaju. Naime, Gazela je tom prilikom bila "most baruta".

Beograđanima je, čini se, više smetalo zadržavanje i "gubljenje vremena", nego činjenica da se, eto, opet desio neki "akcident".

Za to su krivi: nepostojanje obilaznice oko Beograda, nepostojanje (novog) zakona o sistemu zaštite životne sredine, gužva na Gazeli, vremenske prilike, siromaštvo...

Jer kad si siromašan, sve je skupo. A u Srbiji je sve skupo, samo je ljudski život jeftin.

Za izbegavanje veće nesreće i ovog puta su zaslužni vatrogasci koji su silom prilika pretvoreni u udarnike na polju očuvanja životne sredine.

Nesreće poput prekjučerašnje postale su više praksa nego izuzetak, pa bi se jednog dana moglo kao udarna vest pojaviti i to da je neki opasan tovar prošao kroz Beograd i da se - čudom - ništa nije dogodilo. Prošle godine je u dva navrata došlo do istakanja opasnih materija na železničkim stanicama, a vest da je u Ibru potamanjen sav živi svet čak ni novine nisu procenile dovoljno značajnom da bi dospela na naslovne strane - važnije je šta je koji kriminalac izjavio i koji predsednički kandidat lažno obećao.

Na skupove o upravljanju otpadom verovatno je utrošeno toliko novca da bi barem jedan od ekoloških problema mogao da bude bliže rešenju.

Biohazardni otpad se odlaže u kontejnere (ako ne ispadne iz njih), smeće se (bez obzira na to što može biti iskorišćeno) baca bez kriterijuma, iridijum nestane kao da se radi o bonbonama... a očuvanje životne okoline prepušteno je nekolicini u za to nadležnim institucijama. Oni se pak, više nego o tome kako zaista živimo bave priređivanjem zakona o sistemu zaštite životne sredine. Kao da je upravo taj zakon neophodan da bi cisterne bile ispravne, da bi deca bila zaštićena od zagađenja, da bi bila razvijena svest o upotrebi gasova koji uništavaju ozonski omotač.

Onda će nadležni, za koji dan, svečano, prigodnim kulturno-umetničkim programom obeležiti 5. jun, Međunarodni dan zaštite prirodne sredine, sve uručujući zahvalnice i odlikovanja za zasluge u zaštiti prirodne sredine...

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: