Nepunih godinu dana od formiranja Saveta agencije za radiodifuziju Srbije i kontroverzi koje su ga pratile, Parlamentarna Skupština Saveta Evrope usvojila je izveštaj u kome se navodi da je izbor članova Radiodifuznog saveta bio - protivzakonit. Skupština Saveta Evrope je, istovremeno, od Komiteta ministara zatražila da uputi preporuku vladama evropskih zemalja o uspostavljaju i očuvanju jakog i nezavisnog javnog servisa. Pored domaćih i inostranih medijskih udruženja, na nezakonitosti oko formiranja Saveta za radiodifuziju više puta je ukazivao i OEBS. Ova organizacija je ukazivala da treba ponoviti proceduru izbora spornih članova Saveta, ali i proceduru izbora za mesta koja su ostala upražnjena pošto su dva člana podnela ostavke. Odlukom tadašnjeg saziva Skupštine Srbije, do promena nije došlo uprkos značaju ovog tela koje se ne bavi samo dodelom frekvencija već bi trebalo da ima i nadzornu ulogu u domaćem medijskom prostoru.
Profesor Pravnog fakulteta Vladimir Vodinelić, nekada i sam član Saveta koji je podneo ostavku, kaže da je sada sa još jednog meritornog mesta, iz Saveta Evrope, stigla potvrda konstatacije da je Savet izabran protivno zakonu: "Otuda je prvenstveni značaj ovog sada novog akta u tome, da je i sa te strane došla potvrda, da dok stanje ostane ovakvo kakvo jeste, to telo koje je ključno u celom procesu tranzicije u vezi sa medijskim sektorom neće moći da obavi svoj posao. U svakom slučaju, odluke koje taj savet donosi neće imati iza sebe legitimitet."
"Posledica koja bi odatle mogla da proistekne jeste da se ponovo izvrši izbor pojedinih članova Radiodifuznog saveta za koje ne postoje materijalne, zakonom propisane pretpostavke, da oni to budu", kaže Vodinelić povodom stava Parlamentarne Skupštine Saveta Evrope i dodaje: "Stav koji je sada došao, naravno, nije direktno obavezujući. No, on predstavlja još jednu potvrdu da se u pogledu Radiodifuznog saveta mora nešto preduzeti, kako bi on mogao vršiti svoju funkciju. Od samog početka problem je sa Radiodifuznim savetom što je on, takav kakav je, izabran nelegitiman, jedno telo koje nema mogućnosti ni da s autoritetom obavlja svoj posao."
U izveštaju Saveta Evrope Srbija je, inače, svrstana u zemlje u kojima vladine i političke grupe imaju uticaja na javni servis koji bi, prema odredbama zakona, trebalo da bude nezavisan.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 1
Pogledaj komentare