Petak, 30.01.2004.

10:28

Dinkić: Vlada Kariću pravi "dimnu zavesu"

Izvor: B92

Default images

Potpredsednik G17 plus i bivši guverner Narodne banke Srbije Mlađan Dinkić odbacio je optužbe Vlade Srbije da je nezakonito postupao prilikom preuzimanja poslovnog prostora, opreme i zaposlenih bivšeg Zavoda za obračun i plaćanje. Vlada je na sednici u četvrtak zaključila da "Nacionalna štedionica" ima povlašćen položaj u procesu isplate stare devizne štednje, do kog je došla bez nadmetanja i konkurencije, po preporuci Dinkića. Nadležnim organima je naloženo da utvrde zašto državni posao isplate stare devizne štednje nije poveren drugoj državnoj instituciji, na primer “Poštanskoj štedionici”. Gostujući na TV B92, Dinkić je odbacio navode iz Vladinog saopštenja. “Odluku da NŠ servisira štednju potvrdila Vlada. Ja sam pokazao dokument da je Žarko Korać potpisao to u ime Vlade. Vlada je ta koja je dala ovlašćenja NŠ i to na predlog Božidara Đelića, ministra finansija. Dakle, Vlada je potvrdila odluku Agencije za sanaciju banaka, a sada daju takvo saopštenje”, kaže Dinkić. "Parcijalno je reći da 'Nacionalna štedionica' koristi imovinu bivšeg ZOP, 13 banaka u Srbiji to koristi. Oni to nisu kupili, već imaju besplatan zakup na tri godine uz obavezu da prezumu radnike. Ukoliko je interes odlazeće Vlade da ide u političku kampanju, onda može da raskine ugovor sa svih 13 banaka u Srbiji, da ostavi ljude bez posla i da ih stavi na teret budžeta", dodao je on.

Upitan da li ceo problem ima veze sa sukobom s vlasnikom kompanije BK Bogoljubom Karićem, Dinkić je odgovorio da "Kariću odgovara haotična situacija" i optužio ga da stoji iza napada koji se poslednjih nedelja vodi protiv njega. “U pozadini cele stvari odigrava se nešto mnogo krupnije, a to je Karićevo preuzimanje ‘Komercijalne banke’, najveće banke u Srbiji. Posle mog odlaska, posle moje nelegalne smene, državni udeo u ‘Komercijalnoj banci’ smanjen je sa 47 odsto na 20-ak odsto, a ovih dana će biti smanjen na svega tri odsto i Karić treba da preuzme taj deo”, kaže Dinkić. On je rekao da "neki ljudi iz Vlade pomažu Kariću da dođe do toga i lansiraju optužbe o nezakonitom poslovanju ‘Nacionalne štedionice’, što nema nikakve veze s kršenjem zakona, već prave Kariću ‘dimnu zavesu'".

Odgovarajući na optužbe Vlade Srbije da je nezakonito raspolagao nepokretnom imovinom ZOP-a, Dinkić je na konferenciji za novinare u petak rekao da nije tačno da samo štedionica koristi tu imovinu, već da 13 banaka ima pravo na besplatan zakup imovine bivšeg ZOP-a. On je podsetio da je za dokapitalizaciju svih banaka nadležna republička komisija za hartije od vrednosti, koju imenuje sama vlada. „Predsednik komisije, u vreme kad je dokapitalizacija vršena, a to je bilo dva meseca posle moje smene sa mesta Narodne banke, znači ove se stvari više ne odnose na mene, ali želim da dam odgovore na ta pitanja, bio je gospodin Dobroslav Milovanović, inače do tada zamenik Gorana Pitića. On je na predlog Demokratske stranke postavljen na čelo komisije na hartije od vrednosti, i potpisao je, saglasio se sa dokapitalizacijom Nacionalne štedionice kao i drugih banaka koje su se nakon njegovog imenovanja  njemu obraćale“.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

23 Komentari

Podeli: