Sreda, 28.01.2004.

16:42

Problematična privatizacija na Kosovu

Izvor: B92

Default images
Šef Odeljenja UNMIK-a za privredu Nikolas Lambsdorf i direktor Kosovske poverilačke agencije Marie Fuči otputovali su u Njujork kako bi na sastanku sa predstavnicima UN-a raspravljali o procesu privatizacije na Kosovu. Prištinski mediji na albanskom jeziku javili su i da će Lambsdorf i Fuči, posle brojnih kritika zbog blokiranja privatizacije, u Njujorku pokušati da utvrde i ovlašćenja Kosovske poverilačke agencije. Medjutim, Vlada Kosova izrazila je nezadovoljstvo ovakvom odlukom, navodeći da način na koji je organizovana poseta "ostavlja prostor za sumnju da je njen jedini cilj obezbedjivanje podrške za sebe.

Inače, zbog odluke o blokadi procesa privatizacije Kosovska Vlada je tražila ostavku direktora Kosovske poverilačke agencije Marie Fuči. Viši savetnik premijera Kosova Iljir Dugoli objašnjava u razgovoru za B 92 da je taj zahtev upućen zato što odluka o zaustavljanju privatizacije nije doneta po zakonu: “Do sada mi nismo uopšte videli ni jedan snažni argument za odluke koje su donesene. Svi argumenti koji su doneseni i koji su predstavljeni zapravo su bili sasvim drugi. Prvo je rečeno da ima nekakvih problema sa imunitetom i da ima nekoliko tužbi. Zatim je preporučeno da privatizacije ide u nekoliko preduzeća, tako da dan-danas nema ni jednog koherentnog stava od strane Agencije”, kazao je Dugoli.

Za razliku od Dugolija, koji podržava nastavak procesa, Milena Vasić iz Koordinacinog Centra za Kosovo i Metohiju zadužena za imovinu smatra da UNMIK sprovodjenjem privatizacije krši odredbe Rezolucije 1244 SB UN-a: “Sa ekonomske tačke gledišta, mnoga su preduzeća koristila inostrane kredite, za koje danas garantuje država. Radi se o sumi od oko 1,5 milijardi dolara, tako da za ove prethodne dve i po godine, država je u obavezi da po osnovu kamata izdvoji oko 47 miliona evra, a firme se prodaju bez učešća i saglasnosti Srbije”. Vasić dodaje da se u tom procesu javljaju i problemi koji se odnose na zaposlene u tim preduzećima, jer su njihova dokumenta ostala na Kosovu. Kao najekstremniji primer Vasić navodi privatizaciju hotela Adriatik u Kosovskoj Mitrovici, koji je taj proces obavio još po zakonu Ante Markovića. 

Direktor tog hotela i njegov većinski vlasnik Dragan Petrović kaže za B92 da je informaciju o privatizaciji hotela čuo iz medija, odnosno da ga niko o tome nije obavestio: “Kada sam tražio razgovor u Agenciji, stranac me je prvo pitao gde sam ja saznao da se firma privatizuje. Ja sam ih pitao kako mogu da privatizuju nešto što je privatno. U stvari oni su pre toga ili završili celu proceduru oko formiranja dokumentacije koju su pribavili neki bivši albanski radnici, koja je dokumentacija bila od pre 20 godina. Na osnovu te dokumentacije, oni su formirali predmet i raspisali tender za prodaju hotela”, rekao je Petrović.

Z privatizaciju društveniih i javnih preduzeća na Kosovu je ostalo još 17 meseci i do tada treba da bude privatizovano oko 500 preduzeća.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: