Ponedeljak, 25.12.2000.

18:10

ELEKTROENERGETSKA SITUACIJE VEOMA LOSA

Izvor: B92

Default images
Situacija u elektroenergetskom sistemu Srbije je veoma losa i situacija se menja iz sata u sat. Jedino sto je izvesno jeste da restrikcije u celoj republici trenutno traju po najmanje osam sati. To, medjutim, ne znaci da do kraja dana nece biti i duze. Tim povodom u ponedeljak je u Elektroprivredi Srbije odrzana i konferencija za novinare. Privremeni direktor EPS-a Krsto Vukovic ponovio je da je nestasica struje rezultat dugogodisnjeg neodrzavanja sistema, ali i nezapamcene suse. Vukovic je zamolio gradjane za strpljenje jer je u ovom trenutku najvaznije da Srbija zbog kolapsa sistema ne bude izbacena iz balkanske strujne mreze. "Tek tada bi restrikcije bile drasticne", upozorio je Vukovic i dodao: "U narednih dana iskljucenja ce kod nekih potrosaca biti mnogo duza nego uobicajeno". On je najavio i "da ce biti iskljuceni neki potrosaci koji do sada nijednom nisu bili iskljuceni". "Nazalost, to je nuzna mera da bismo odrzali sistem, jer, valjda je svima jasno, ako dodje do odvajanja naseg sistema od susednih sistema, onda ne smem ni da kazem sta bi se desilo sa nasim elektroenergetskim sistemom. Znaci, prioritet u ovom momentu je da se odrzimo u tzv. interkonekciji", rekao je Vukovic.

Mirko Ivkovic iz centra za saradnju sa balkanskim elektroprivredama naveo je da u duzem periodu na adresu EPS-a stizu prituzbe zbog neovlascenog uzimanja struje. "EKC je u poslednje vreme suocen sa nizom usmenih i pismenih opomena od elektroprivrednih preduzeca u interkonekciji u kojima se trazi da "Elektroprivreda Srbije" svede svoja neovlascena preuzimanja iz sistema u tolerantniji opseg. Od pojedinih partnera smo tokom dan dobili konkretne opomene da ce preduzeti iskljucenja interkonektivnih dalkekovoda kako bi zastitili svoje potrosace, pa su u okviru elektroenergetskog sistema Srbije preduzete hitne mere redukcije siroke potrosnje u cilju odrzavanja integriteta interkonekcije. Ove mere trenutno donose rezultate i, prema nasim procenama, interkonektivni dalekovodi nece biti iskljuceni", rekao je Ivkovic.

Zamenik direktora za tehniku u EPS-ovom Elektroistoku Vladimir Pantic smatra, medjutim, da i za problem sa susedima postoji resenje. "Pitanje da li ugrozavamo rad susednih elektroprivreda, namece jedan problem koji se javlja kod nedostatka energije i namernog spustanja frekvence. To ne mogu da tolerisu druge zemlje, jer svaka od njih, a narocito zapadna strana, ima jako usko regulisan pojas frekvence. Mi imamo problem manjka energije. Ne znam kako stoje druge zemlje, ali znam primer Rumunije, jer sam do skoro bio tamo. Na jednoj elektrani je primenjen moj patent za regeneraciju elektrana. Jedan veliki blok je stajao i meni su rekli da ne mora da se zuri jer imaju i viskova elektricne energije u Rumuniji. Prema tome, ne mozemo reci da stoje lose i da nemaju mogucnosti da nam pomognu ako bi se nasao zajednicki jezik", rekao je Pantic. "Sto se tice nasih elektrana, ako je problem vodostaja, mi imamo jednu kotu na djerdapskom jezeru koja se odrzava. Ukoliko je voda pustena toliko da bi Djerdap radio sa pojacanim mogucnostima - ne znam o tome nista - i ukoliko je ta kota spustena ili iscrpljeno sve to, moze doci do pada nivoa Dunava, a i Save automatski, sto bi ugrozilo rad "Drmna", "Kostolca", a na Savi i "Obrenovca". To moze da se postigne smanjenim protokom na Djerdapu. To bi moralo s Rumunima da se dogovori, a vec sam rekao da Rumuni u ovom momentu imaju viskova energije. To sam video tamo", rekao je Pantic.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: