Vlada Srbije utvrdila je ove nedelje predlog za davanje koncesije za izradnju, korišćenje i održavanje pravca autoputa od Horgoša do Požege: Beograd - Požega, Horgoš - Novi Sad i Novi Sad - Beograd, dok se već u skupštinskoj proceduri, uz hitan postupak, nalazi predlog za davanje koncesije za izgradnju, održavanje i korišćenja autoputa E-80 od Niša do Dimitrovgrada.
- Ovu godinu će u ekonomskom smislu svakako obeležiti prvo davanje koncesija u novijoj istoriji Srbije - kaže za „Novosti“ Vlatko Sekulović, zamenik ministra za ekonomske odnose sa inostranstvom. - One će, pored aktuelne privatizacije firmi i bankarskog sektora, kao i „grin fild“ investicija sigurno značajno doprineti da u 2005. godini premašimo milijardu dolara vredna strana ulaganja.
Prema njegovim rečima, u narednih nekoliko meseci očekuje nas raspisivanje, ali i okončanje tendera za dodelu koncesija za izgradnju luke u Kovinu, eksploataciju bakra, zlata i drugih metala u području Crnog Vrha, zatim eksploataciju borske rude u reonu Jarandola.
- Svi predloženi predmeti koncesije identifikovani su nakon izraženih interesovanja stranih partnera, ali i prioriteta naše države.
Jer, recimo, samo za izgradnju dela autoputa Niš - Dimitrovgrad potrebno je obezbediti 527 miliona evra, za njegovo projektovanje i nadzor 15 miliona evra, a za eksproprijaciju zemljišta osam miliona evra. Prema Zakonu o koncesijama, nakon isteka 25 godina koliko je predloženo da traje koncesija, odnosno 30 godina, koliki je zakonski maksimum, taj deo autoputa u potpunosti prelazi u ruke države. Država je procenila da za okončanje izgradnje ove važne deonice neće imati dovoljno sredstava i ponudila zainteresovanim da u narednom periodu put sagrade i eksploatišu bez naknade narednih 25, odnosno maksimum 30 godina, a zatim izađu iz posla i „kasu“ od putarina za promet na relaciji Niš - Dimitrovgrad vrate državi.
Zamenik ministra za ekonomske odnose ističe i da je sazrela klima, za davanje koncesija u Srbiji, a uz to je pripremljen i dobar zakonski okvir.
- Imamo moderan Zakon o koncesijama koji je donet 2003. godine i koji je, u međuvremenu, dopunjen svim potrebnim podzakonskim aktima - kaže Sekulović - Maksimalni period davanja koncesije ograničen je na 30 godina.
Procedura davanja koncesije je tipska i nepodložna kako slobodnom tumačenju, tako i eventualnim zloupotrebama.
- Nakon ispunjenja zakonom utvrđene procedure sa koncesionarom se potpisuje tipski ugovor koji smo pripremili u saradnji sa Svetskom bankom - objašnjava Sekulović. - Taj ugovor je osnov za definisanje konkretnog posla. Očekujemo određenu tehničku pomoć Svetske banke i u realizaciji prvih poslova davanja koncesija. Uobičajeno je da se koncesije daju kada je u pitanju infrastruktura, komunalne usluge, železnički saobraćaj... - Koncesije se koriste i u razvijenim zemljama, ali u onim sektorima gde država sama ne može da posluje profitabilno. A, kada su u pitanju koncesiona ulaganja u naš železnički saobraćaj ili komunalne usluge nije zabeležen poseban interes.
GREŠKE KOMŠIJA
ZAMENIK ministra za ekonomske odnose sa inostranstvom smatra da, kada je u pitanju davanje koncesije na autoputeve ne treba da ponovimo greške naših suseda, Hrvatske i Mađarske.
- Te države su se ugovorom sa koncesionarom obavezale da će garantovati očekivani prihod, odnosno nadoknaditi profit koncesionara ukoliko promet padne ispod očekivanog - objašnjava Sekulović. - To se pokazalo kao jako loše, jer predstavlja skriveno budžetsko opterećenje.
BUGARSKI PRIORITET
Informaciju da je Vlada Srbije dostavila parlamentu na razmatranje po hitnom postupku Predlog za davanje koncesije za izgradnju, održavanje i korišćenje autoputa E-80 od Niša do Dimitrovgrada, prenela je većina bugarskih medija.
Izgradnja autoputa Niš-Dimitrovgrad dugo je u Srbiji bila pod znakom pitanja uprkos velikog interesovanje prevoznika, potencijalnih inostranih investitora, evropskih institucija i posebno naših suseda - Bugara.
Za Bugarsku, čiji najkraći put u Evropu zasad vodi jedino preko Srbije, dileme o izgradnji ovog puta uopšte nije bilo, pa je ovaj projekat proglašen državnim prioritetom.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare