SCG je od maja do avgusta ostvarila određene konkretne rezultate, ali se u brojnim oblastima napredak odvija suviše sporo.
"I pored toga što donošenje Ustava predstavlja prioritetno pitanje u obe države članice, u ovom pogledu ostvaren je mali napredak. Nedostatak transparentnosti i odgovarajuće saradnje u izradi zakonskih rešenja u Srbiji i nadalje predstavlja razlog za zabrinutost. U Crnoj Gori bojkot rada parlamenta još otežava sprovođenje reformi", kaže se u izveštaju Saveta Evrope o situaciji u SCG.
U dokumentu se naglašava da je ponovno formiranje nacionalnog Saveta za saradnju sa Haškim sudom "zakasneli, ali ipak ohrabrujući potez". Pozitivne početne izjave predsednika Srbije Borisa Tadića pružaju velike nade u smislu ostvarivanja konkretnih rezultata.
U izveštaju su konstatovani rastući problemi u vezi sa međuetničkim tenzijama, naročito na jugu Srbije. Na planu medija, posebnu zabrinutost izazivaju izmene Zakona o javnom informisanju u Srbiji bez neophodne saradnje sa Savetom Evrope. U Crnoj Gori došlo je do zabrinjavajućeg porasta broja tužbi za krivično delo klevete.
Savet Evrope na kraju izveštaja sugeriše da bi SCG, zbog priključenja Evropskoj uniji, u što kraćem roku morala da pruži konkretne dokaze o unapređenju saradnje sa Haškim tribunalom da izvrši prenošenje nadležnosti sa vojnih na civilne sudske organe, a naročito da usvoji relevantno zakonodavstvo u skladu sa standardima Saveta Evrope.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 1
Pogledaj komentare