Prethodnu i tekuću sedmicu u Srbiji obeležilo je proslavljanje novogodišnjih i božićnih praznika. I ove godine, januar je u Srbiji mesec s najmanje radnih dana. Prema nezvaničnim podacima, više od 50 odsto zaposlenih u Srbiji u januaru praznuje oko 10 dana. Iako su, zakonski, neradni 1, 2. i 7. januar, većina preduzeća spaja neradne dane, pa se praznovanje često protegne od 31. decembra do 8 januara. Statistički podaci potvrđuju da domaća privreda već godinama beleži gubitke u januaru. Istovremeno, svetske kompanije upravo početkom ili krajem godine ubiraju rezultate.
Ministar finansija u Vladi Srbije Božidar Đelić za B92 kaže da je prošle godine pokušao da napravi računicu koliko svo to praznovmanje košta i da je došao do sume od nekoliko milijardi dinara gubitka od potencijalnog bruto-proizvoda u januaru. “Zapad, gde većina naših preduzeća prodaje svoje proizvode, već je krenuo punom parom, a kažu da početkom januara ne mogu da posluju sa Srbijom”, kaže Đelić. On upozorava da će srpska privreda tokom božićnih i novogodišnjih praznika osim novca izgubiti i dosta poslovnih kontakata, jer dok se u Srbiji slavi, drugi sklapaju poslovne ugovore.
Nebojša Atanacković, predsednik Udruženja poslodavaca, za B92 kaže da je situacija u privatnim preduzećima donekle drugačija. “U januarskom praznovanju bi teško mogla da radi i firma koja bi htela da radi jer niko drugi ne radi. Kad firme pretežno ne rade, onda nedostaju ili komponente ili radni ambijent da bi neko radio”, kaže on.
I dok preduzeća u Srbiji u januaru stoje, ekonomski stručnjaci upozoravaju da bi, sve dok je produktivnost na niskom nivou zbog zastarele tehnologije ili lošeg menadžmenta, preduzeća u Srbiji morala da rade više sati nego slična preduzeća na zapadu ukoliko žele da dostignu njihov nivo produktivnosti.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 45
Pogledaj komentare