Sreda, 07.01.2004.

16:31

Most preko Ade Ciganlije

Izvor: B92

Default images

Beograd će konačno dobiti još jedan most preko Save. Gradske vlasti odlučile su da ove godine raspišu tender za most koji bi u mnogome mogao da smanju saobraćajni haos u glavnom gradu, ali idejno rešenje mosta koji će ići preko Ade Ciganlije još nije izabrano. Iako smo poznati kao ljudi koji „sve znaju“ malo ko zna, da i sami Beograđani mogu da utiču na konačni odabir idejnog projekta.

Još od 18. decembra u holu Skupštine grada na Trgu Nikole Pašića broj 6 izloženo je 8 idejnih rešenja mosta koji bi, povezivao Novi Beograd i Banovo brdo. Na istom mestu se  nalaze i glasački listići, a pored izgleda, građani mogu da se izjasne i da li ima uopšte potrebe za gradnjom mosta. Glasanje se istovremeno odvija i preko internet-sajta www.beograd.org.yu. Međutim, niko od Beograđana koje smo zatekli na ulici nije znao da postoji takva mogućnost.

I pored neobaveštonosti većine sugrađana, u Direkciji za građevinsko zemljište kažu da su zaprepašćeni ogromnim brojem glasača preko interneta. Direktor Siniša Nikolić rekao nam je da je do ponedeljka, za jedan od osam ponuđenih rešenja mosta glasalo 17.500 i da je najveći broj glasova dobilo najskuplje rešenje čija realizacija bi trebalo da košta preko 100 miliona evra. Inače, najjeftinije rešenje košta oko 40 miliona evra. S obzirom da su u pitanju velike sume, Sinišu Nikolića smo pitali kako će biti sakupljen novac za izgradnju budućeg mosta. „Beograd će sigurno pokušati jednim delom iz svog budžeta da finansira ovaj most, a drugim delom najverovatnije od kredita neke od svetskih ili evropskih banaka. Da podsetim, Beograd je prošle godine, prvi put u svojoj dugoj istoriji, nezadužen, dakle, grad koji je vratio svoje dugove i kreditno je sposoban. Dakle, sada je prilika da ponovo može da uzme neki kredit i da gradi neku kapitalnu investiciju. Ja se nadam da ćemo naći dobar kredit za ovaj most, i da će Beograđani najzad moći da prelaze mirno ne samo preko „Gazele“, već i mosta preko Ade Ciganlije“, rekao je Nikolić.

Tokom ove godine trebalo bi da bude završen urbanistički projekat okoline i raspisan tender za detaljno projektovanje mosta i radovi bi trebalo da počnu na proleće sledeće godine, a prvi automobili krenuli bi preko Save 2008. godine.

Most preko Ade Ciganlije predstavlja važan deo takozvanog Unutrašnjeg magistralnog prstena koji bi trebalo da olakša i ubrza saobraćaj kroz glavni grad i rastereti most u Brankovoj ulici i „Gazelu“. „Prsten podrazumeva kretanje saobraćaja od Bežanijske kose, Novim Beogradom, Omladinskih brigada, ovim mostom o kome govorimo preko Save do onog nadvožnjaka ka Banovom brdu. Tu bi ušao tunelski kroz Topčider, izašao bi, nadzemno, kod Autokomande, na Autokomandi bi se radila velika kružna petlja, kao petlja koja se sada završava kod hale 'Limes', petlja koja bi imala kružni tok, ona bi razvela saobraćaj preko auto-puta, ponovo bi došao jedan tunelski deo kroz Gospodara Vučića, izašao bi u bulevar Kralja Aleksandra, Ruzveltovom ulicom, nadzemno, dakle jednom petljom koja bi išla do Pančevačkog mosta i tim mostom prešla na onu stranu. Dakle, jedan ambiciozan projekat koji u predračunu košta preko 500 miliona evra, i koji se, na sreću, može realizovati u fazama“, rekao je Nikolić.

Most preko Ade Ciganlije prva je i najvažnija faza u ovom projektu. Siniša Nikolić objašnjava da će posle njegove izgradnje saobraćajni špic pored Sajma biti smanjen za 45 odsto i da bi ušteda u gorivu bila tolika da bi mogla da podmiri četvoromesečne troškove GSP-a. Ipak, on podseća da pravi saobraćajni prsten podrazumeva i izgradnju mosta od Borče do Zemuna, koji je takođe u planu, baš kao i most od Borče do Sportskog centra 25. maj. „Jednog dana će taj most zaživeti, i kada se to desi, Borča koja se nalazi vazdušnom linijom 2,5 kilometara od centra grada postala bi centar Beograda jer bi svako mogao da brzo iz Borče stigne do Terazija. Mi živimo na rekama, te reke moramo da prelazimo, Budimpešta ima 15 mostova, Beograd, nažalost, samo četiri, i vreme je da grad napravi mostove, kada se osvetle, kao što vidite, oni su pravi ukras Beograda. Ko god sleće avionom na Surčinski aereodrom ne može a da ne ispriča na šta liči naš grad, kako je osvetljen i kakvo raspoloženje može da očekuje u njemu“, rekao je Nikolić.

Kada bi sve faze u izgradnji Unutrašnjeg magistralnog prstena išle jedna za drugom, on bi bio završen oko 2015. godine. Nikolić je veliki optimista i kaže da ovaj projekat više ne zavisi od političkih promena, da niko ne može da ga stopira i da jedino zavisi od kreditne sposobnosti skupštine Beograda.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

10 Komentari

Podeli: