Ideja o formiranju koncentracione vlade je za ozbiljno razmišljanje, pre svega za one koji su najglasniji u odbijanju tog predloga, kaže politički analitičar Đorđe Vukadinović. On ocenjuje da bi to bila tehnička, vremenski oročena vlada, sa nekoliko konkretnih zadataka kao što su Ustav i izborno zakonodavstvo. "S obzirom na situaciju u kojoj se zemlja nalazi, to je jedino logično rešenje", kaže Vukadinović: "Oni iz demokratskog bloka koji su odbili tu ideju mislim da su se vodili motivima koji nisu samo uskostranački, nego ponekad subjektivni, a ponekad i kratkovidi, zato što se nisu istakle u rukovođenju Srbijom. S druge strane, brzo odbijanje SRS-a pokazuje da to nije predlog koji njima odgovara i s toga, oni koji su se plašili da to na mala vrata uvlači radikale u vlast, mislim da treba da se zamisle. Na kraju krajeva, mnogo je bolje radikale uvući na mala vrata, nego na velika na koja će oni sami kročiti kroz 6 meseci ili godinu dana ako se stvari radikalno ne promene."
Za političkog analitičara Zorana Lutovca predlog o koncentracionoj vladi je prebacivanje odgovornosti zbog eventualnog neuspeha oko formiranja nove vlade. "Predizborna obećanja većine stranaka o tome sa kim će i sa kim neće u vladu već su pogažena međusobnim pozivanjem za formiranje vlade, a za to postoji samo jedan razlog," kaže Lutovac: "Odgovornost je ključna reč u ovom procesu i to pokazuje predlog radikala DSS-u i predlog, i predlog DSS-a o koncentracionoj vladi i zalaganje G17 plus za učešće sve četiri grupacije, kao i zalaganje DS-a koji nudi sve opcije, ali preferira da njihovi najveći kritičari sastave tu vladu."
Sa druge strane, Đorđe Vukadinović kaže da bi se kao izbegavanje odgovornosti moglo smatrati i odbijanje učešća u koncentracionoj vladi. "Ako koncentraciona vlada ne bude prihvaćena, postoji mogućnost da, kao prihvatanje odgovornosti, DSS zatraži da formira manjinsku vladu što verovatno ne bi prošlo. Treća opcija je raspisivanje novih izbora," objašnjava Vukadinović.Jedan od važnijih faktora u formiranju nove vlade može biti i uticaj Evropske unije i SAD. Zoran Lutovac smatra da međunarodna zajednica može da odigra odlučujuću ulogu u formiranju vlade demokratskog bloka. "Budući da Srbija teži ka ulasku u Evropsku uniju i NATO, stav međunarodne zajednice se mora poštovati," ocenjuje Lutovac i dodaje da očekuje "i pritisak domaće javnosti, koji isto nije za potcenjivanje." "Uticaja i pritisaka iz sveta uvek ima, i to na sve stranke na političkoj sceni, ali taj uticaj nije toliki da bi imao presudnu ulogu," smatra Đorđe Vukadinović: "Njihova preduga i, rekao bih, jednostrana podrška DOS-u ili onome što je vladalo Srbijom poslednje 2-3 godine dosta je devalviralo i snagu argumenata i doseg njihovog uticaja. Mislim da je bar deo međunarodne zajednice svestan da je pravio dosta grešaka u politici prema Srbiji u poslednje vreme."
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 6
Pogledaj komentare