Potpisivanjem ugovora vrednog 210 miliona evra ruski "Lukoil" šesta po veličini naftna kompanija na svetu od petka je većinski vlasnik "Beopetrola". “Lukoil” će republičkom budžetu do kraja godine uplatiti 117 milona dok će 93 miliona evra biti uloženo kroz investicije i u socijalni program, objasnio je ministar za privredu i privatizaciju Aleksandar Vlahović. “Ovo je izuzetno važno pre svega za radnike ‘Beopetrola’, zbog toga što je definisanim programom zaštite radnika u iznosu od osam miliona evra, njihova budućnost i sigurnost njihovog radnog mesta trajno obezbeđeni. Ovo je veoma važno za kompaniju “Beopetrol”, jer ova investicija koja je predviđena potpisivanjem ovog ugovora u iznosu od 85 miliona evra, je investicija koja će modernizovati današnje kapacitete “Beopetrola”, i koja će “Beopetrol” staviti tamo gde mu je mesto, a to je po, tehničkoj opremljenosti, u red svih drugih velikih naftnih kompanija”, rekao je Vlahović.
Prodajom “Beopetrola” počeo je posao na privatizaciji i restrukturiranju naftnog sektora. U nerednom periodu može se očekivati početak restrukturiranja Naftne industrije Srbije, a kasnije i uspešnu privatizaciju dela NIS-a uz donošenje odgovarajućih zakonskih propisa rekao je ministar Vlahović. Uprovo ovi koraci su uslov da “Lukoil” razmotri dalje korake i planove za eventualna nova ulaganja u Srbiji rekao je predstavnik “Lukoila” Valentin Zlatev. “Mi ćemo i dalje razmatrati mogućnosti investiranja i ulaganja u republici Srbiji. Sa nestrpljenjem očekujemo kakva će biti odluka vlade u vezi sa procesom privatizacije Naftne industrije Srbije. To će nam omogućiti da u narednom periodu definišemo učešće u daljoj privatizaciji u ovom sektoru”, rekao je Zlatev.
Hrvatska Naftna kompanija INA saopštila je da je zbog prodaje «Beopetrola» kompaniji "Lukoil" pokrenula spor pred Međunarodnim sudom za arbitražu u Strazburu. "Povodom privatizacije Beopetrola i potpisivanja ugovora sa 'Lukoilom' ukazujemo da je ta imovina osporena, jer se od 26. novembra 2001. godine, vodi sudski spor pred Trgovačkim sudom u Beogradu", navodi se u saopštenju kompanije INA dostavljenom medijima u Srbiji i Crnoj Gori.
Ministar Aleksandar Vlahović ponovio je da je pravno čista situcija kada je u pitanju prodata imovina “Beopetrola” i dodao da ne može da utiče na medijsku kampanju koju sprovodi INA, a koja se odnosi na njihovu nekadašnju imovinu u Srbiji. Vlahović je negirao tvrdnje čelnika zagrebačke kompanije da je postojao dogovor sa pokojnim premijerom Zoranom Đinđićem o formiranju zajedničkog preduzeća od nekadašnje imovine INE u Srbiji i vlasništva NIS-a u Hrvatskoj. “Međutim jedna druga stvar me zabrinjava, a to je uporno ponavljanje INE i pozivanje na nekakav dogovor koji nikada nije postojao između INE i Vlade Republike Srbije. To je neukusno, ispod granice ukusa, pozivati se na navodni dogovor koji je ostvaren sa pokojnim premijerom. Ako postoji ijedan dokaz i jedan papir koji tako nešto potvrđuje, ja savetujem INI da ga što pre objavi, neka izađe sa tim papirom, ne samo sa pričama”, rekao je Vlahović. Valentin Zlatev je na konferenciji za novinare rekao da je i imovina "Beoptrola" na Kosovu i Metohiji od petka u vlasništvu "Lukoila".
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 1
Pogledaj komentare