Dok je većina građana Balkana 31. decembra 1990. godine slavila doček Nove godine, u bugarskoj luci Burgas kao da nisu znali da je neradni dan. Teški kontejneri tovareni su na brodove „Karolina“ i „Lipa“, a u propratnoj dokumentaciji stajalo je da se u njima nalaze cigarete i viski namenjeni luci Bizerti. Međutim, nekoliko dana kasnije brod je uplovio u luku na Krku, a umesto cigareta i pića kontejneri su bili do vrha napunjeni oružjem bugarske firme „Kinteks“ i namenjeni hrvatskim vlastima koje su spremale otcepljenje od SRFJ.
Navedeni slučaj samo je jedan u nizu primera ilegalnog šverca oružja iz Bugarske i Ukrajine tokom ratnih godina na koje su novinari „Blica“ i bugarskog lista „Monitor“ naišli istražujući ovu temu proteklih šest meseci. Trgovina na relaciji Kijev- Sofija-Beograd-Zagreb-Sarajevo tekla je sve vreme rata, trgovci nisu imali favorite i robu su davali onome ko plati. Trgovina je imala podršku vlasti u navedenim zemljama.
Taras Kuzio, ukrajinski ekspert za trgovinu oružjem kaže da su organizovani kriminal i vlast tokom 90-ih i u Srbiji i u Ukrajini i delimično u Bugarskoj radili zajedno.
- Ukrajina i Bugarska su zvanično podržavale embargo na izvoz oružja zemljama bivše Jugoslavije, ali u isto vreme kršile su taj embargo sarađujući sa svim zaraćenim stranama - pojašnjava Kuzio.
Istraživanje je pokazalo da je ovaj prljavi biznis prelazio granice Balkana i da su u njemu značajnu ulogu imale i zemlje poput Mađarske, pa čak i Belgija.
Najbolji primer je slučaj Geze Mezošija, belgijskog državljanina i čoveka kojeg su zapadni mediji predstavili kao jednog od najvećih trgovaca oružjem na svetu. On je za svoj biznis iskoristio dve prednosti - znanje mađarskog jezika i srpsko poreklo.
Početkom rata na Balkanu Mezoši u Belgiji osniva firmu „Eastronicom“, a nešto kasnije u Budimpešti i firmu „Laser“.
Izvori „Blica“ kažu da su u najvećem bugarskom proizvođaču oružja „Kinteksu“ oberučke prihvatili Mezošijev poziv i sa njim sklopili ugovor o kupoprodaji oružja za sve tri zaraćene strane u bivšoj Jugoslaviji.
Prazni avioni su sa belgijskog aerodroma „Ostend“ leteli za Burgas, tamo kupili oružje i potom ga razvozili po bivšoj Jugoslaviji.
Nakon dojave o ilegalnim aktivnostima belgijska policija zatvara Mezošijevu firmu i on beži u Luksemburg. Ovoga puta „Kinteks“ i Mezoši težište aktivnosti bacaju na Hrvatsku gde im je glavni partner firma „Adrija ekspres“. Belgijski ekspert za trgovinu oružjem Johan Peleman objašnjava da je Mezoši u Belgiji i zapadnoj Evropi imao razgranatu mrežu saradnika poreklom iz Bugarske, ali da je većina njih sredinom 90-ih uhapšena. Mezoši nakon racije na „Ostendu“ beži u Južnu Afriku, ali ga tamošnje vlasti 1998. godine hapse i isporučuju Belgiji, gde biva osuđen na tri godine zatvora. - Geza Mezoši je danas slobodan čovek i pokušava da se vrati u posao trgovine oružjem na Balkanu - kaže Peleman.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare