Utorak, 03.02.2004.

08:27

SPS uslovno podržava izbor Maršićanina i zahteva pregovore o programu Vlade

Izvor: B92

Default images

Glavni odbor Socijalističke partije Srbije odlučio je u utorak predveče, sa jednim glasom protiv, da podrži izbor kandidata Demokratske stranke Srbije, Dragana Maršićanina, za predsednika Skupštine Srbije, ali samo ukoliko se u sredu do 10 sati nastave pregovori o izboru nove Vlade Srbije. SPS ne zahteva odmah raspravu o kadrovskim rešenjima u budućoj Vladi Srbije i ne traži svoje učešće u njoj, ali insistira na početku rasprave o programu te vlade. Takvom odlukom SPS-a, uz poslanike iz DSS-a, G17 plus i SPO-NS, uslovno je obezbeđena skupštinska većina koja bi u sredu, na trećem nastavku konstitutivne sednice Skupštine Srbije, mogla da izabere predsednika Skupštine.

Kako je rečeno posle sednice Glavnog odbora te partije, socijalisti najvaljuju će biti uzdražani tokom glasanja, ukoliko DSS u sredu pre sednice ne inicira nastavak razgovora o formiranju Vlade Srbije. Funkcioner socijalista Milorad Vučelić izjavio je agenciji Srna da SPS neće trgovati ministarskim i funkcionerskim mestima, ali da traži od DSS-a da Vlada bude manjinska. SPS insistira i na socijalnim zahtevima, na jedinstvenoj Srbiji, jačanju državne zajednice SCG, raspisivanju pokrajinskih izbora i reviziji privatizacije. Prema rečima funkcionera SPS-a Ivice Dačića, socijalisti nemaju kadrovskih zahteva u vezi sa sastavom nove vlade, već da ih interesuje njen program. “Nije ovde reč ni o kakvim zahtevima Socijalističke partije Srbije, niti o bilo kakvom dogovoru koji je postignut o podršci formiranju Vlade. Naša odluka o tome da podržimo kandidata Demokratske stranke Srbije je uslovna i ona će zavisiti od toga da li će DSS sutra saopštiti svoj zvanična stavu u vezi sa daljim razgovorima o načinu konstituisanja Skupštine i Vlade Srbije, na osnovu onoga o čemu smo juče razgovarali”, rekao je Dačić.

Gostujući u “Kažiprstu” Radija B92 u utorak ujutro, generalni sekretar SPS-a, Zoran Anđelković najavio je ovakvu odluku GO SPS, ali i podršku manjinskoj vladi DSS-a, G17 plus i koalicije SPO-NS. „Mi smatramo da čak ni politički za SPS ne bi bilo dobro da budemo deo vlade. Zbog tih razloga, mi niti smo pominjali, niti smo tražili, niti smo razmišljali o tome da budemo deo vlade ili da budemo paket jedne većinske vlade. Znači, nama ta politička činjenica ovog trenutka ne odgovara. Ali, kad je reč o Hagu, naši stavovi apsolutno su poznati. Tačno je, mi smatramo da ne treba da bude izručivanja po komandnoj odgovornosti, ali mi nismo govorili, ni u jednom razgovoru, ni prethodnom ni sadašnjem, o tome da treba obezbediti sredstva za odbranu Slobodana Miloševića. Mi nemamo sredstva ni za funkcionisanje stranke, u principu, kamoli za nešto drugo“, kazao je Anđelković.

U DSS-u kažu da je za sada postignut dogovor da socijalisti podrže isključivo njihovog kandidata za predsednika skupštine. Potpredsednik te stranke, Dragan Jočić, rekao je za B92 da dogovori nisu vođeni u vezi sa formiranjem vlade. „Da ne pričamo sada o vladi, vlada je nešto što će biti predmet razgovora i dogovora posle sutrašnjeg dana. Ja bih potpuno svu pažnju usmerio na sutrašnji dan. Od sutrašnjeg dana mnogo zavisi da li će Srbija krenuti unapred ili može da se vrati na poziciju koja nije dobra, a to je pozicija novih izbora, koja će, u svakom slučaju, da radikalizuje Srbiju.“

Najavljena podrška socijalista predsedniku parlamenta koji bi došao iz DSS-a izazvala je veliku pažnju međunarodne zajednice. Lider DSS-a Vojislav Koštunica tim povodom je razgovarao, u odvojenim posetama, sa ambasadorima Velike Britanije i SAD, Dejvidom Gauvanom i Vilijemom Montgomerijem. Nakon sastanka, američki ambasador rekao je za B92 da je od Koštunice tražio odgovor na pitanje šta je SPS zahtevao zauzvrat. "Nije pitanje podrške ili izostanka podrške socijalista. Pitanje je šta oni žele da urade. Mislim da svi žele da znaju šta su to socijalisti tražili, ili šta očekuju. To je otvoreno pitanje”, rekao je Montgomeri.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

96 Komentari

Podeli: