Izrada novog Ustava Srbije najvažniji je zadatak u ovoj godini i počeće odmah po usvajanju ustavne povelje zajednice Srbije i Crne Gore - saglasili su se, krajem prošle godine, najvažniji politički akteri u Srbiji.
Priča je, potom, krenula nekako s kraja. Osim načelnog stava, koji su izneli pojedini predstavnici vladajuće koalicije, da bi ovim poslom trebalo da se bavi za to posebno formirana komisija i toga da novi Ustav, po svemu sudeći, nije moguće doneti po proceduri koju propisuje važeći, preciznijih informacija o proceduri nije bilo. Ali su se u javnosti već pojavile brojne i protivrečne informacije o tome ko će biti na čelu ustavne komisije.
U kojoj su sada fazi konsultacije oko njenog osnivanja teško je proceniti, tim pre što su bar trojica lidera stranaka DOS-a iznela sasvim različite stavove o tome da li je i kakvih dogovora bilo. Ministar pravde dr Vladan Batić saopštio je nužan politički konsenzus koji bi doveo do osnivanja komisije u kojoj bi bili predstavnici celog društva - skupština Srbije i Vojvodine, koalicije "Povratak", vodećih političkih stranaka, kao i stručnjaci iz ustavnog prava i drugih oblasti. Dodao je i da je "bez lažne skromnosti rekao premijeru da bi kao doktor prava i političar sa iskustvom i ličnost koja nikada nije prihvatala Brozovu ideologiju mogao da obavlja tu funkciju".
Samokandidovanje
Lider Reformista Vojvodine Miodrag Isakov, čini se, međutim, na tom mestu vidi sebe, što je, kako kaže, na sastanku u Moroviću, reklo i nekoliko članova predsedništva DOS-a, jer je on zato i došao u vladu i pokrenuo tu inicijativu. Batić je onda sam sebe kandidovao, tvrdi Isakov, dodajući i da je ministar pravde po njemu, nepogodan za tu funkciju jer "nema dobru komunikaciju sa većinom partija, nevladinim organizacijama i predstavnicima medija".
Isakov je ovakve tvrdnje izneo reagujući, u stvari, na izjave lidera Koalicije "Vojvodina" i ministra poljoprivrede Dragana Veselinova da "na nivou vladajuće koalicije nije bilo razgovora o budućim kandidatima" za mesto predsednika Ustavne komisije.
O osnivanju ove komisije govoriće se detaljnije i ozbiljnije, sudeći prema najavama iz DOS-a, po usvajanju ustavne povelje, što bi se, kako se očekuje, moglo dogoditi u narednih nekoliko dana. Potpredsednik DSS-a Zoran Šami kaže da bi dogovori o izradi novog ustava morali što pre da počnu, jer bi ustav trebalo da bude usvojen do kraja juna. On veruje da se sa nekim konsultacijama moglo već početi, jer je usvajanje ustavne povelje pitanje dana, ali da do sada nikakvih zvaničnih razgovora između te stranke i DOS-a nije bilo.
Šami smatra i da su informacije koje su se do sada pojavile u javnosti, uključujući i imena koja su pominjana - stvar proizvoljnih tumačenja, te da je takav pristup ovom poslu neozbiljan.
Kad je reč o samoj proceduri usvajanja Ustava u DSS-u smatraju da je jedini pametan način postizanje što šireg konsenzusa ne samo političkih stranaka, nego svih relevantnih delova društva. "Bilo bi najbolje da Skupština Srbije izabere reprezentativnu ustavnu komisiju koja bi utvrdila tekst ustava i ponudila ga parlamentu na usvajanje. Neophodno je napraviti diskontinuitet sa prethodnim režimom i zato ustav treba usvojiti obezbeđivanjem podrške skupštinske većine. Osim toga, reč je o ustavu koji je donela jednopartijska skupština za jednu od šest federalnih jedinica", kaže Šami.
Po mišljenju potpredsednika DSS-a nema nikakve sumnje da bi u rad ustavne komisije trebalo uključiti sve relevantne političke predstavnike i stručnjake, a ukoliko ne bude nekih "vanustavnih razloga zbog kojih bi se to otezalo", čitav posao bi mogao biti gotov za mesec do dva. DSS je inače početkom prošle godine predstavio svoja ustavna načela, a Šami kaže da očekuje da se i ovaj predlog uz još neke koje su izradile nevladine organizacije i pravni stručnjaci "nađe na stolu" kada se bude razgovaralo o tekstu novog ustava.
Tri strategije
Jedna od organizacija koja je prošle godine izradila projekat Ustava Republike Srbije jeste i novosadski Forum "Juris", ali, kako kaže koordinator te organizacije dr Slobodan Beljanski, do sada ih niko iz vlade ili političkih stranaka nije pozvao na razgovor o novom ustavu ili osnivanju ustavne komisije. Beljanski smatra da bi bilo normalno da ih predstavnici vlasti pozovu ukoliko se odluče da u izradu ustava uključe i pravne stručnjake, ali da mu za sada nije poznato da li će ili ne u njoj biti samo političari.
Predstavljajući projekat Ustava Srbije "Juris" je ponudio tri moguće strategije ustavotvorne procedure, od kojih je jedna i to da parlament formira i ovlasti posebnu ustavnu komisiju da pripremi tekst budućeg ustava, koji bi potom bio i formalno usvojen. Beljanski kaže da mu nije poznato da li su političari odlučili da se ustav menja na ovaj način, ali da smatra da bi to možda bio najprihvatljiviji put.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare