Petak, 15.11.2002.

09:05

Izrada Ustavne povelje i dalje bez pomaka

Izvor: B92

Default images

Nakon više neuspešnih sednica Ustavne komisje, predstoje sastanci Potkomisije za izradu Ustavne povelje nove državne zajednice Srbije i Crne Gore. Prema mišljenju gotovo svih članova ove radne grupe, šanse za razrešenje do sada spornih odredaba su minimalne.

Član crnogorskog dela komisje Miodrag Vuković smatra da postoje dva načina za izlazak iz krize i da po oba moguća scenarija, intervencija Ervopske unije dominira. "Prvi je da Evropa jednostavno kaže da je apsolutno nezadovoljna načinom kako se neko odnosio prema nekom tako važnom pitanju, i njenom autoritetu u čitavom ovom poslu, drugi je da ako Evropa i ta njena intervencija ne urode plodom, jednostavno kaže: dobro, radi se o odnosima Srbije i Crne Gore, neka to urade Srbija i Crna Gora. Trećeg puta do Povelje nema", smatra Vuković.

Vuković je ponovio da bi najbolji način za usvajanje Povelje bio dogovor između vlada Srbije i Crne Gore, bez predstavnika federalnog parlamenta. Međutim, prema njegovoj oceni, EU za sada ne želi takav scenario, već da bi moglo da se desi da uticaj Evrope bude takav da Povelja uskoro bude usvojena i to na način da delegacija saveznog parlamenta odustane od svojhi zahteva: "Ne bi me iznenadilo da se, recimo, narednih dana, mi nađemo ponovo u istom sastavu, dakle sve tri delegacije i da konstatujemo da je neko odustao od onih pitanja bez kojih navodno nema Ustavne povelje, odustao od forsiranja neposrednih izbora, odustao i od drugih stvari", dodaje Vuković.

Dokument i dogovor crnogorske i srpske vlade o zajedničkom rešenju za Ustavnu povelju predstavlja manipulaciju crnogorskih vlasti, pošto taj dokument nikada nije stigao u Vladu Srbije, kaže član Ustavne komisije iz Srpske narodne stranke Ranko Kadić. Prema njegovim rečima, jedini način za izlazak iz krize, nastale neusaglašavanjem odredaba je da predstavnici zvanične Crne Gore priznaju postojanje Jugoslavije i da pristanu na odredbe koje će buduću zajednicu učiniti državom: "Kriza je duboka, neko mora da bude odgovoran za ovo što se događa. Jugoslavija postoji, ima svoj Ustav i međunarodno je priznata, a oni koji ne žele tu zajedničku državu, prije svega mislim na gospodu iz DPS-a treba to javno da kažu i imaju mogućnost ako to žele, da idu na referendum. Znači, ispod ova četiri stava ne može se ići, jer takva država ne bi mogla da funkcioniše", kaže Kadić. Kadić odbacuje mogućnost izbacivanja predstavnika saveznog parlamenta iz procesa pisanja Povelje, a, prema njegovim rečima, to je i stav međunarodne zajednice. Takav scenario predstavljao bi neku vrstu državnog udrara, smatra on: "Koliko ja znam, postoje signali i razgovori sa Koštunicom, mislim da je obavljen razgovor i sa gospodinom Đinđićem, mislim da je Solana obavio taj razgovor, i da je jasno rečeno da savezni parlament ne smije biti isključen iz ovoga. Oni mogu to da urade, ali bi to bila neka vrsta kršenja Beogradskog sporazuma i vrsta državnog udara".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 7

Pogledaj komentare

7 Komentari

Podeli: