Četvrtak, 21.11.2002.

20:39

Predstavljen model Zakona o rehabilitaciji

Izvor: Beta

Default images

Centar za unapređivanje pravnih studija predstavio je model saveznog zakona o rehabilitaciji političkih osuđenika i kažnjenika koji bi važio za period od 29. novembra 1945, bez obzira na to da li je reč o žrtvama postupaka vođenih na osnovu nekadašnjih propisa. Predstavnici CUPS i pomoćnik saveznog ministra pravde Nebojša Šarkić, koji je rukovodilac projekta, naglasili su da bi lica rehabilitovana tim zakonom bila smatrana neosuđivanima, čime bi bila ispravljena nepravda načinjena vođenjem mnogobrojnih procesa u proteklih 50 godina na teritoriji SRJ protiv političkih neistomišljenika. Autori zakona naglasili su da bi njegovo usvajanje značilo i jasnu odluku države da je spremna da se suoči sa autoritarnom prošlošću. Po sili zakona, odnosno stupanjem na snagu, bila bi rehabilitovana sva lica koja su kažnjena bez sprovedenog postupka ili posle sprovedenog administrativnog postupka. Autori zakona ocenili su da bi broj takvih slučajeva mogao da bude najveći, a ukupan broj lica koja bi mogla biti obuhvaćena političkom rehabilitacijom procenili su na više od 100.000. Modelom zakona predviđeno je i pravo na vanredne pravne lekove za lica koja su osuđena nakon sprovedenog krivičnog postupka od 29. novembra 1945. do 1. januara 1954. pošto im je to pravo u tom periodu bilo uskraćeno. Model zakona predviđa i institut sudske rehabilitacije, odnosno ponavljanja sudskih postupaka protiv lica koja su osuđena nakon sprovedenog sudskog postupka iz ideoloških ili političkih razloga. Rehabilitovana lica imala bi pravo na naknadu štete, a njena visina i način ostvarivanja tog prava bili bi uređeni posebnim zakonom.

 Direktor CUPS Vladimir Vodinelić rekao je da je 29. novembar 1945. uzet kao početni datum važenja zakona da bi bilo naglašeno da "država o kojoj se radi savlađuje svoju prošlost". Pomoćnik saveznog ministra pravde Nebojša Šarkić rekao je da je model zakona u formi predloga upućen Saveznoj vladi. U radnoj grupi za izradu tog zakona učestvovale su i Nataša Mrvić Petrović i Latinka Perović.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Podeli: