Irska je danas prihvatanjem Sporazuma iz Nice u drugom pokusaju otvorila vrata EU za nekoliko stotina miliona istocnih Evropljana.
Milioni ljudi od Baltika do Crnog mora, koji su ziveli pod komunizmom do 1989, stekli su pravo da postanu clanovi jednog od najbogatijih klubova na planeti. Pozitivno izjasnjavanje Iraca ukolonilo je i poslednju prepreku njihovim ambicijama da udju u EU.
Romano Prodi, predsednik Evropske komisije, rekao je da je Irska dala "zeleno svetlo" prosirenju EU.
Irski biraci su prihvatili Sporazum iz Nice o prosirenju EU sa 62.8 odsto glasova. Ukupna izlaznost bila je 48.45 odsto.
Bertie Ahern, Taoiseach [premijer] proglasio je pobedu u nedelju popodne i rekao da su teskoce iz prethodnog referenduma o Sporazumu prebrodjene. On je rekao i da je Irska odbacila "evroskepticnu opciju".
Irski ministar za zivotnu sredinu Martin Cullen rekao je da je izborno telo poslalo snaznu poruku da je Irska "proevropska" zemlja. Lider irske Laburisticke partije, Ruairi Quinn rekao je da su biraci ucinili pravu stvar i pokazali "znatnu sofisticiranost" u svom pristupu evropskom pitanju.
Sve vaznije partije u irskom parlamentu [Dail Eireann] zalazu se za prihvatanje Sporazuma, kao i organizacije poslodavaca, irski Kongres trgovinskih sindikata i irsko Udruzenje farmera. S druge strane, sporazumu se suprotstavljaju mnogi, od marksistickih tvrdokornih levicara preko katolicke ekstremne desnice do organizacije Sinn Fein i Partije zelenih.
Do danas u cetiri popodne, izbrojani su glasovi iz 40 od ukupno 42 izborne jedinice. Od ukupno 1,381,205 glasova, 865,835 glasalo je za prihvatanje Sporazuma iz Nice, dok je protiv bilo 510,265.
Protiv sporazuma su najvise bili glasaci konzervativnih, ruralnih delova Irske. Najvise takvih bilo je u Donegal North East gde je 47.5 odsto glasalo protiv. Nasuprot tome, najveci procenat biraca [73.3%] koji su prihvatili sporazum glasalo je u najliberalnijem delu Irske – Dun Laoghaire, juzno od Dablina.
Tok glasanja pazljivo su pratile drzave bivseg komunistickog istocnog bloka. Poljski predsednik Aleksander Kwasniewski izrazio je zahvalnost irskog vladi sto je "organizovala snaznu kampanju". Poljska je jedna od deset zemalja koje ce se pridruziti EU do 2004.
Protivnici Sporazuma iz Nice tvrde da je pozitivan ishod posledica nevoljnog poteza onih koji su shvatili da im kontrola izmice iz ruku. Lider irske Partije zelenih Trevor Sargent smatra da ce irska neutralnost i dalje biti problem koji treba da se resi uprkos danasnjem izjasnjavanju. Zeleni i njihovi saveznici jos ranije su izjavili da prihvatanje Sporazuma iz Nice vodi angazmanu Irske u Evropskim snagama za brzo reagovanje.
Levo orijentisani socijalisticki TD [clan parlamenta na irskom] Joe Higgins pripisao je danasnji rezultat referenduma finansijskoj moci lobija koji se zalazu za Sporazum. Higgins kaze da postoji disparitet izmedju novca kojim raspolazu dve strane.
Kljucno brojanje odvijalo se u bivsem sedistu britanske vlasti u Irskoj, Dablinskoj tvrdjavi, gde se 40 novinarskih ekipa iz citave EU okupilo da cuje rezultate. Najmanje 300 novinara koji govore ceski, madjarski, poljski i citav dijapazon drugih jezika dosli su da prisustvuju ovom istorijskom dogadjaju.
Irsko Da imace ozbiljne posledice ne samo na Istocne Evropljane, vec i za irsku vladu i mirovni proces u Severnoj Irskoj.
Zahvaljujuci uspehu na referendumu, Bertie Ahern je obezbedio premijersku fotelju za sledecih nekoliko godina. Zbog nekolicine skandala u koje su bile ukljucene njegove bivse kolege optuzene za korupciju, nepopularnih mera smanjenja budzeta za zdravstvo i prosvetu skrivenih od javnosti tokom opstih izbora u junu, postojala je opasnost da se protiv Aherna pobuni upravo njegova stranka. Da je izgubio referendum, zahtevi za smenom Aherna bili bi mnogo glasniji unutar partije Fianna Fail. Ahern je sada bezbedan makar do lokalnih i evropskih izbora 2004.
Jedan od politicara severno od granice koji ce vesti prihvatiti sa zadovoljstvom bice lider Ulster Unionist, David Trimble. Odlazeci prvi ministar Severne Irske uspostavio je prijateljske odnose sa Ahernom, i nedavno je izrazio bojazan da bi irski premijer mogao da bude svrgnut u internom partijskom pucu.
Poraz kampanje za referendumsko Ne takodje predstavlja prvi poraz za Sinn Fein od kako je 1997. IRA rihvatila prekid vatre. Do danas, politicki saveznici IRA-e imali su sve vecu podrsku sa obe strane granice. Ova partija je veoma mnogo investirala u kampanju za odbijanje Sporazuma iz Nice i bila je jedna od najaktivnijih.
Rezultat referenduma nece samo pribliziti Republiku Irsku Evropi, vec ce i ubrzati ekonomsku integraciju irskog ostrva. Za razliku od svog juznog suseda, Severna Irska je jos uvek izvan Euro zone. Medjutim, i firme i potrosaci u najvecem delu Severne Irske u dnevnim transkacijama koriste i euro i sterling. Cak i u Belfastu, pod senkom gradske vecnice, simbola unionisticke moci gde se jos uvek vijori Union Jack, pored funti trosi se i euro. Priblizivsi se danas Briselu, Berlinu i Bratislavi, Dablin je mozda utabao put saradnji sa Belfastom.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare