Sporazum o saradnji u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu u građevinarstvu i industriji građevinskog materijala potpisali su danas predsednik Socijalno-ekonomskog saveta ministar Slobodan Lalović i predstavnici reprezentativnih sidnikata i Unije poslodavaca Srbije. Cilj sporazuma je smanjenje broja povreda i profesionalnih oboljenja na radu u sektoru građevinarstva.
Je4dan od ciljeva je i usvajanje Akcionog plana za bezbednost i zdravlje na radu u narednih 45 dana, kojim će detaljno biti razrađeni rokovi i način finansiranja sprovođenja mera iz ove oblasti.
Dokument su potpisali ministar za rad, socijalnu politiku i zapošljavanje Lalović, Rato Ninković u ime Unije poslodavaca Srbije i predstavnici granskih sindikata građevinarstva - Samostalnog sindikata i Sindikata "Nezavisnost" Duško Vuković i Ranko Drljević.
Lalović je istakao značaj sporazuma, jer se radi o prvom konkretnom predlogu koji je nastao kao plod dijaloga socijalnih partnera - sindikata, poslodavaca i Vlade Srbije.
On je podsetio da je već puno toga urađeno u ovoj oblasti, kao što je usvajanje Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu i podzakonskih akata, istakavši da će jedan od ciljeva sporazuma biti i konkretizacija pomenutog zakonskog rešenja.
Prema rečima Lalovića, cilj je da se radi na preventivi, odnosno sprečavanju smrtnih povreda i povreda na radu, a ne sankcionisanju onih koji krše propise.
"Naša ideja je da sprečimo smrtne povrede i smrtne slučajeve, a ne da kažnjavamo", istakao je Lalović i dodao da je to nemoguće ostvariti bez angažovanja sindikata i poslodavca.
Ninković je istakao da je osnovni motiv Unije poslodavaca da se pridruži ovoj akciji - smanjenje "sive" ekonomije u građevinarstvu.
On je najavio da će Unija poslodavaca insistirati da se rad "na crno" u građevinarstvu vrati u legalne tokove, jer će od toga imati koristi ne samo budžet, već i privatni sektor.
Predsednik Samostalnog sindikata radnika građevinarstva i industrije građevinskog materijala, Vuković naveo je podatak da su u prošloj godini poginula 54 radnika, od kojih su 23 smrtna slučaja bila u građevinarstvu i industriji građevinskog materijala, dok je u istoj oblasti registrovano oko 950 povreda na radu.
On je podsetio i da je u Srbiji sada 2.028.000 radno aktivnih ljudi, od kojih je u građevinarstvu uposleno 110.000. Procene su da između 25 i 30 odsto ljudi u oblasti građevinarstva radi "na crno" - odnosno blizu 30.000 radnika.
Prema rečima Vukovića, prošle godine inspekcija rada je kontrolom utvrdila da 16.500 ljudi radi "na crno", a u legalne tokove vraćeno je 2.500 radnika u sektoru građevinarstva.
Kako je istaknuto, pored države koja će finansijski podržati realaziciju celog projekta, za njegovo sprovođenje biće zaduženi i sindikati i poslodavci koji će za određena sredstva moći da konkurišu kod drugih organizacija i fondova Evropske unije.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare