Sreda, 02.05.2007.

15:14

Stejt department o BiH

Bosna i Hercegovina je i dalje slaba država, što teroristi koriste stvarajući svoja skloništa, navodi Stejt department.

Izvor: B92, FoNet

Podrazumevana plava slika

Time je čine potencijalnim mestom za planiranje terorističkih operacija širom Evrope, navodi se u godišnjem izveštaju američke administracije o terorizmu. Američki Stejt department konstatuje da su u BiH prošle godine ipak zabeleženi primetni znaci poboljšanih operativnih sposobnosti za borbu protiv terorizma i njegovog finansiranja.

Navodi se da su za 50 ljudi već uručena rešenja o oduzimanju državljanstva i deportaciji, među kojima su i tri osobe koje se povezuju sa Al Kaidom.

U izveštaju se ističe da je u 2006. Tužilaštvo BiH, u saradnji sa obaveštajnom agencijom SIPA i Državnom graničnom službom, uspelo da iz zemlje deportuje teroristu Saida Atmanija, Marokanca koji je ratovao u BiH.

Navodi se i da je deportovan i Bedrudin Ferćici (zvani Abu Malik), mudžahedin koji je posle rata ilegalno ostao u BiH.

Stejt department ukazuje da je Savet ministara BiH u januaru 2006. formirao Komisiju za reviziju državljanstava, koja je do oktobra izvršila preliminarnu reviziju oko 600 slučajeva (što je oko 50 odsto ukupnog broja) i donela 150 zaključaka o oduzimanju državljanstva, a za 50 ljudi su već uručena rešenja o oduzimanju državljanstva i deportaciji.

"Među osobama kojima su oduzeta državljanstva su i tri osobe koje su se nalaze na listi Komiteta koji deluje pri UN, a koji je sačinio listu osoba, terorista povezanih sa Talibanima, Osamom bin Ladenom i Al Kaidom", stoji u izveštaju američke vlade.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Podeli: