Sreda, 15.11.2006.

17:45

Makedonija rešila energetsku krizu

Vlada je obezbedila 20 miliona evra za nabavku mazuta za tromesečni rad termoelektrane Negotino, kaže Tuneski.

Izvor: Beta

Default images

Makedonija je pokretanjem termoelektrane Negotino uspela da prevaziđe energetsku krizu koja preti jugoistočnoj Evropi usled zatvaranja dva bloka bugarske nuklearke Kozloduj, izjavio je generalni direktor Makedonskog prenosnog sistema operatora Atanasko Tuneski.

"Pustili smo termoelektranu Negotino. Do pre neki dan termoelektrana je radila sa pola kapaciteta, bilo je tehničkih problema koji se otklanjaju u hodu i mi očekujemo da ona uskoro proradi punim kapacitetom", rekao je Tuneski za internet sajt Enerdžiobzerver (Energyobserver.com).

Tender za nabavku električne energije za decembar je završen i od traženih 210 megavata Makedonija je uspela da nabavi jedva tridesetak odsto, potvrdio je Tuneski.

"Zato će nam termoelektrana Negotino, koja ima status rezerve u energetskom sistemu zemlje biti od neprocenjive pomoći", rekao je on.

Tuneski je potvrdio da je Vlada obezbedila 20 miliona evra za nabavku mazuta za tromesečni rad termoelektrane Negotino.

Prodaju električne energije Makedoniji za decembarske potrebe su ponudile kompanije EDS Treding, ČEZ, Istra benz, Sempra, ETC Helas.

Najveću količinu (30 megavata) na tenderu ponudili su Grci, a njihova ponuda je i najjeftinija, odnosno za megavat sat traže po 67 evra, što je za 13 evra niža cena od najskuplje ponude.

Tuneski je rekao i da država nema dovoljno novca da termoelektranu Negotino koja radi na mazut pretvori u kapacitet koji troši jeftiniji energent - ugalj i dodao da očekuje da u privatizaciji Termolektrane država zadrži što veći procenat vlasništva.

Tender za stopostotnu prodaju termoelektrane Negotino bila je raspisala prethodna Vlada, a prvorangirana kompanija bila je austrijska EVN koja je u vreme bivše vlade postala vlasnik Makedonske elektrodistribucije.

Aktuelna makedonska vlada nedavno je odlučila da poništi tender i uskoro treba da raspiše novi konkurs za prodaju, ali namerava da zadrži veliki deo vlasništva u termoelektrani Negotino.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: