Uključivanje strateškog partnera deo je plana postepene promene vlasničke strukture EPS-a.
Izvor: Blic.co.yu
Elektroprivreda Srbije bi u naredne četiri godine trebalo da u poboljšanje svog sistema uloži oko tri milijarde evra, a najveći deo sredstava EPS će obezbediti iz sopstvenih izvora.
Prema planu koji Vlada treba da verifikuje, EPS bi trebalo da uloži polovinu sredstava, dok se nešto manje od milijarde evra očekuje od strateškog partnera.
“Uključivanje strateškog partnera daje novu mogućnost zadovoljenja investicionih potreba EPS-a”, rekao je direktor Direkcije za strategiju i investicije EPS-a Dragomir Marković i dodao da je to razlog što se prvi put u srednjoročnim planovima firme za finansiranje investicija predviđa i strateški partner. Investicije se najpre očekuju u termosektoru, prvenstveno u TE „Kolubara B“ i TETO Novi Sad.
Prema ovom planu, privatizacija EPS-a bi mogla da krene tek nakon 2010. godine.
U okviru ekoloških projekata EPS je započeo zamenu filtera u TE „Nikola Tesla“, a potpisan je ugovor od 30 miliona evra za zamenu sistema transporta pepela i šljake u TENT B. Isti poslovi, vredni 34 miliona evra, biće urađeni u TE „Kostolac A i B“.
EPS je, u okviru svojih ekoloških planova, pokrenuo projekat valorizacije pepela, koji bi mogao da se koristi u cementnoj industriji ili građevinarstvu. Ekološka obaveza, propisana od strane EU, jeste i zamena PCB ulja u transformatorima i kondezatorima.
Prema rečima direktora sektora za zaštitu životne sredine EPS-a Mihajla Gavrića, najveći izazov do 2015. predstavlja uvođenje sistema za odsumporavanje dimnih gasova, naročito eliminisanje štetnih posledica sumpora u atmosferi. Samo u tom delu, investicije iznose oko 560 miliona evra.
Pošto je čak 63 odsto hidroelektrana u EPS-u starije od 25 godina, formirana je komisija koja će izvršiti „bodovanje“ HE, a sa „Energoprojektom“ je dogovorena izrada studije o preliminarnim planovima za modernizaciju hidroelektrana. Do sada su sprovedene procedure i obezbeđena sredstva za modernizaciju nekoliko hidroelektrana.
U EPS-u kažu da su zbog investicija u termoelektrane izostale investicije u rudarski sektor pa mogućnosti rudnika ne zadovoljavaju proizvodne mogućnosti TE i to za oko tri miliona tona.
Za ovakvu situaciju objašnjeno je da su rudnici najinertniji deo sistema zbog toga što se ulaganja sporo osećaju, a delimična je krivica i u proceni stranih konsultanata EPS-a o potrebnim manjim količinama uglja za rad TE.
Što se tiče rudnika, planira se revitalizacija opreme, koja je u proseku stara i po 20 godina. Do sada je započeto ili završeno sređivanje četiri bagera, oko deset transportera i jednog odlagača, a u godišnjim planovima EPS-a se za revitalizaciju opreme izdvaja oko deset miliona evra.
Proširenje proizvodnje na kopu „Drmno“ trenutno je u zakašnjenju, jer se čeka drugi deo kredita iz Poljske, zbog kojeg je izgubljeno godinu dana, a EPS sredstva nadoknađuje iz sopstvenih izvora, što dovodi do promena u dinamici investicija. Ipak, za potrebe kopa potpisan je ugovor o montaži transportnog sistema BTO sa konzorcijumom „Goša“ - FOM, vredan 30 miliona evra.
U RB „Kolubara“ u narednom periodu potrebno je premeštanje objekata iz MZ Vreoci i dislociranje magistralnog puta i pruge Beograd-Bar, čime će biti oslobođene velike količine uglja za otkopavanje. Inače, regulisanje navedenih aktivnosti moglo bi da poveća proizvodnju rudnika za petnaestak odsto iznad proizvodnih kapaciteta TE.
EPS će značajna sredstva uložiti i u rekonstruisanje i izgradnju velikog broja trafo-stanica i u nove merne uređaje.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Američki Federalni istražni biro (FBI) kupuje informacije koje se mogu koristiti za praćenje kretanja ljudi i istorije lokacija, izjavio je danas direktor FBI Kaš Patel.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je građane putem društvenih mreža na veliki skup Srpske napredne stranke koji će biti održan 21. marta u Beogradu.
Predsednica Skupštine Ana Brnabić oštro je odgovorila Borku Stefanoviću, ističući da je bivša vlast gušila medije, terala novinare na cenzuru i širila mržnju, dok Srbija danas pokušava da uvede profesionalne i etičke standarde, pišu mediji.
Izjave bivšeg hrvatskog ministra odbrane o mogućem bombardovanju Beograda izazvale su oštre reakcije u Srbiji, uz poruke da je reč o opasnoj i neodgovornoj retorici.
Saudijska protivvazdušna odbrana presrela je više balističkih raketa i dronova usmerenih ka Rijadu i Istočnoj provinciji, bez prijavljene štete ili povređenih.
Na istoku Francuske, u Dižonu, učenici osnovne škole "Džozefina Bejker" otkrili su skelet u sedećem položaju, koji je virio iz kružne jame pored školskog dvorišta.
Proleće 2026. stiže 20. marta u 15.46, a već 29. marta prelazimo na letnje računanje vremena – kada časovnike pomeramo unapred i spavamo jedan sat kraće.
Pastorak norveškog prestolonaslednika Marius Borg Hojbi (29) trebalo bi da bude osuđen na sedam godina i sedam meseci zatvora, jer su ga četiri žene optužile za silovanje, rekao je tužilac na sudu u Oslu.
Varičele su jedna od najčešćih dečjih bolesti koja se lako prenosi i brzo širi u kolektivima. Prepoznatljiv osip i svrab samo su neki od simptoma. Evo kako da prepoznate varičele i koliko traje oporavak.
Velika Britanija će vakcinisati protiv meningitisa studente na univerzitetu u jugoistočnoj Engleskoj nakon što je izbila epidemija ovog virusnog oboljenja i usmrtila dve osobe.
Naučnici su postigli veliki napredak u razvoju testa iz krvi za otkrivanje tumora mozga i njegovo praćenje u realnom vremenu. Smatra se da je test tačan više od 90 odsto.
Nakon godina rada sa stručnjacima kroz podkast Zdrava priča, kreativna direktorka i producentkinja Dolores Milošev Erdeg pokreće novi format edukacija uživo.
Brend Rosa i Ministarstvo zdravlja Republike Srbije započinju novu fazu dugoročne saradnje usmerene na dodatnu podršku roditeljstvu i unapređenje uslova lečenja dece.
Treća i poslednja sezona HBO Original humorističke serije "Ponovno slavna" (The Comeback), autora Majkla Patrika Kinga i Lise Kudrou, stiže 23. marta na HBO Max striming platformu.
Danas je objavljen dugoočekivani, zvanični trejler filma Spajdermen: Novi dan, fanovi širom sveta pratili su lajv uključenje glumca Toma Holanda koji je premijerno na zvaničnom Instagram profilu filma najavio puštanje trejlera.
Serija "Bridžerton" poznata je po eksplicitnim intimnim scenama, ali Netfliksov hit našao se na udaru kritika zbog načina na koji je jedna od glumica saznala da će snimati takvu scenu u četvrtoj sezoni.
Rockets fired at Tel Aviv, claimed by Iran’s Revolutionary Guard to be Khoramshahr-4 – a large missile with multiple warheads. According to Iranian media, the attack is retaliation for the assassination of Iranian official Ali Larijani.
Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi stated that the state system continues to function following the death of Ali Larijani, and that a replacement was immediately appointed.
Israel has launched a series of airstrikes on Hezbollah infrastructure in southern Lebanon, while Iran is reportedly striking Tel Aviv and claims to have hit more than 100 targets.
Proizvođači automobila Stellantis i Mercedes-Benz razmatraju bližu saradnju sa kineskim proizvođačima kako bi ojačali konkurentnost u tehnologiji i smanjili troškove razvoja vozila.
Zvanično je počela sezona motociklista, kojih će u narednom periodu biti sve više, rekao je Vladimir Jevtić, predsednik Asocijacije za bezbednost motociklista.
Komentari 0
Pogledaj komentare