Utorak, 03.10.2006.

16:56

Jedan evro – osamdeset dinara

Dinar je danas imao najveću vrednost u odnosu na evro u poslednjih godinu dana. Jedan evro po srednjem kursu Narodne banke Srbije vredi 80 dinara i 15 para, dok je na današnji dan pre godinu dana evro vredeo 84 dinara i 70 para.

Autor: B92

Default images

Jedan od razloga za jačanje dinara u odnosu na evro je velika količina deviza koja je u Srbiju došla od privatizacije, smatra Milan Ćulibrk, analitičar Ekonomist magazina.

„Taj višak deviza, uz banke koje moraju da menjaju devize da bi došle do dinara, jednostavno stvara višak ponude na tržištu što dovodi do pritiska na obaranje kursa“, objašnjava on. Ćulibrk podseća da je krajem prošle godine kurs evra iznosio 87 dinara, a da je sad jedan evro prosečno 80 dinara, uz komentar da takav pad od deset odsto nominalno niko nije očekivao, i da on predstavlja „čudo“!

Ćulibrk smatra da nije logično očekivati da će se ova tendencija nastaviti u dužem periodu, već da će zbog više inflacije u Srbiji nego u evrozoni, dinar ponovo početi da slabi u odnosu na evro.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: