Petak, 30.07.2004.

20:05

Mladi rešavaju lokalne probleme

U Srbiji se zahuktavaju kampanje za lokalne izbore. Međutim, konkretna rešenja za probleme, sa kojima se suočavaju lokalne zajednice, danas nisu predstavili kandidati za gradonačelnike, već mladi iz sedam gradova Srbije. Pošto ne očekuju da lokalne probleme reše lokalne vlasti, 175 mladih lidera prepoznali su probleme u svojim sredinama i pripremili planove za njihovo rešavanje. U organizaciji Centra za razvoj Srbije taj projekat je sproveden, a konkretna rešenja, osim što su već počela da se ostvaruju u praksi, obavljena su u zborniku "Korak ka rešenju".

Pripremila Ana Veljković

Default images

Iako još nemaju političke ambicije, ovi mladi lideri rešili su da, za razliku od većine svojih vršnjaka, ostanu u zemlji, uzmu stvar u svoje ruke i reše neke probleme svog grada. Pokušali su da reše probleme u sedam gradova u Srbiji: Subotici, Vršcu, Valjevu, Zaječaru, Novom Pazaru, Prokuplju i Vranju.

U gradu, u kome ne oskudevaju u džinsu, Novom Pazaru, oskudevaju u kulturi. "Tokom leta, organizovaćemo svake nedelje neki kulturni događaj. Već smo imali dva. Jedan je bio 'Exotic night', gde smo imali izložbu fotografija sa Kilimandžara, jer su planinari iz Novog Pazara prošle zime bili na Kilimandžaru. Drugi događaj koji smo organizovali bio je 'Movie night'", kaže Filudža Prušević, mladi lider iz Novog Pazara.

U i dalje SPS-ovskom Vranju postoji veliki problem u odnosu između lokalne policije i Vranjanaca. "Anketa je pokazala da 80 odsto ispitanika policiju još uvek vidi ka sredstvo za zaplašivanje, kao nekog koga se treba bojati, ko je zadužen da tuče i ostalo. Mi ćemo organizovati sportske mainfestacije, šahovske turnire i odbojkaške, na kojima će učestvovati lokalna policija i građani, kako bi se situacija promenila", kaže mladi lider iz Vranja Tanja Janković.

U ravnoj Vojvodini glavno prevozno sredstvo je bicikl. U Subotici i dalje nema dovoljno biciklističkih staza, zbog čega se broj nesreća stalno povećava. U poslednje dve godine osam biciklista je poginulo, a 55 je povređeno. "Organizovaćemo defile biciklista da bismo skrenuli pažnju na njihovu brojnost, delićemo letke, kako bismo podigli svest građana da budu pažljiviji u vožnji", kaže Olga Perušić, mladi lider iz Subotice.

Pasivnost lokalnih vlasti je zajednički problem svih gradova u Srbiji. I u Valjevu, gradu za koji kažu da ga je i Ibarska magistarla zaobišla, već dugo nije rešen problem nedostatka pijaće vode u tamošnjem romskom naselju. "Glavni problem je bila upravo lokalna vlast, koja je provukla cevi sedam dana pred lokalne izbore, a posle toga su radovi stali. I, evo, već osam godina je tako", kaže mladi lider iz Valjeva Dragan Gračanin.

Dr Refik Šećibović, recezent zbornika "Korak ka rešenju" kaže da bi bilo dobro da ideje ovih mladih ljudi dođu do kandidata za gradonačelnike. "Karakteristika naših političara je da ne slušaju narod, već samo govore", kaže Šećibović.

Očekuje se da će mreža gradova, koji će biti uključeni u program "Mladi lideri" biti proširena, ali da bi takvi projekti bili uspešni - u njihovu realizaciju moraju da se uključe i lokalne i republičke vlasti.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Podeli: