Nevena Nikolić sa Novog Beograda opisuje kako joj je obijen stan: "Bila sam odsutna od kuće 10 sati i kad sama se vratila videla sam da je brava obijena, ispreturane stvari. Videla sam da fale stvari, bežični telefon, nakit i pozvala policiju. Oni su došli, izvršili uviđaj, uzeli otiske i to je to".
Veštim provalnicima, za obijanje stana, potrebno je 5-6 sekundi. Njihova meta najščešće su urbane sredine i visoke zgrade. Stanove biraju tako što se po ulasku u zgradu, liftom popnu na najviši sprat, a zatim pešice spuštaju, razgledaju kakva su ulazna vrata i tipuju stan.
"To su stanovi gde uzvršioci prikpupljaju podatke o tome kada građami nisu u stanu, gde se kriju vrednosti u stanu i do tih podataka dolaze preko komšija, rođaka a neretko tipuju i sami štećeni svoj stan, naravno nesvesno, iznoseći neke detelje i podtake iz svog privatnog života", izjavio je za B92 Ratko Kostić, šef Odseka za suzbijanje teških krađa u Upravi kriminalističke policije.
Broj krivičnih dela teške krađe iz godine u godinu opada zahvaljujući većoj efikasnosti policije, ali i zbog toga što građani više vode računa o bezbednosti svojih stanova. "Pred polazak na odmor ljudi, ko ima mogućnost, pretežno se opredeljuju za sigurnosna vrata", kaže Milutin Šušter, bravar. "Posle toga idu H-brave I-brave, neki dobro cilindri na vratima. I posle, kad se vrate sa odmora ima dosta potražnje za H-bravama.
Neretko, provale se događaju i kada u stanu ima nekoga, jer nesmotreni stanari ostave vrata otključana. Meta napada su i stanovi na nižim spratovima u koje provalnici ulaze kroz prozor ili balkonska vrata. Za obijanje stanova, provalnici najčešće koriste pajsere, lomilice, velike šrafcigere, ali i posebno pravljen alat. Jedan takav, takozvane zmijice ili čvake, pravi se ilegalno u zatvoru Zabela od automobilskih brisača.
Prema tome, ako stan već nista obezbedili nekom od sigurnosnih brava, policija preporučuje da vrednosti, nakit i novac, kada ste na odmoru, držite u sefovima banaka. Nikako u ormarima, veš-mašinama ili frižiderima, jer su ta mesta lopovi već provalili. Takođe, trebalo bi i da se bolje upoznate sa komšijama, koje bi mogle da vam pripaze stan. U slučaju da primetite simnjive tipove u svojoj zgradi ili da ste već pokradeni pozovite policiju i sačekajte ekipu za uviđaj, jer, ma koliko bili profesionalci, obijači uvek ostave trag.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare