Glavni tužilac Haškog tribunala Karla Del Ponte, zatražila je od SB UN da preduzme mere protiv SCG, zbog nesaradnje.
"Od decembra, vlasti SCG nisu pružile skoro nikakvu saradnju, a ta zemlja je postala utočište za begunce. Najmanje 15 optuženih koji su još na slobodi, uključujući i Ratka Mladića, provode najviše vremena tamo", naglasila je Del Ponte u redovnom obraćanju Savetu bezbednosti u utorak.
"Ja trenutno oklevam čak i da prosledim vlastima Srbije bilo kakvu informaciju o beguncima, zato što su mi prošli put - kada sam im dala preciznu informaciju o beguncu visokog ranga optuženom za genocid u Srebrenici - vlasti Srbije odgovorile da zbog političkih okolnosti nije poželjno uhapsiti ga. Obaveštena sam da je on od tada nestao", rekla je Del Ponte.
Glavni tužilac je kazala da nema napretka u saradnji sa Državnom zajednicom ni u drugim oblastima, kao što su odobrenja svedocima da daju iskaz pred Tribunalom.
Između ostalog, ona je obavestila Savet bezbednosti UN da Tužilaštvo Haškog tribunala planira da, do kraja godine, podigne još najviše šest optužnica, koje će obuhvatiti 11 lica. Ona je najavila da će jedna zapečaćena optužnica "veoma brzo" biti uručena "nadležnim vlastima" i potvrdila nameru da proces protiv hrvatskog generala Mirka Norca, nedavno optuženog za zločine nad Srbima u Medačkom džepu, prepusti pravosuđu Hrvatske.
Na istoj sednici Saveta bezbednosti, predsedavajući Haškog tribunala, sudija Teodor Meron izrazio je sumnju da je pravosuđe SCG u ovom trenutku sposobno da od tribunala preuzme suđenja za ratne zločine. "U ovom trenutku, još uvek postoje sumnje da verodostojna suđenja za ratne zločine mogu da se sprovedu pred pravosuđima Hrvatske i Srbije i Crne Gore", rekao je Meron u redovnom obraćanju Savetu bezbednosti UN u Njujorku.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 6
Pogledaj komentare