Petak, 25.06.2004.

22:58

Nova domaća krivična dela

Izvor: Beta

Default images

Nova krivična dela su zločin protiv čovečnosti, finansiranje terorizma, tortura, proizvodnja zabranjenog oružja...

Među novim međunarodnim krivičnim delima, koja su predviđena Nacrtom krivičnog zakona Srbije, nalazi se i korumpiranje stranog službenog lica. Po pitanju međunarodnih krivičnih dela, naše zakonodavstvo je sledilo međunarodna, pa u nacrtu novog krivičnog zakona Srbije "nema većih novina", profesor Zoran Stojanović.

Govoreći na okruglom stolu o međunarodim krivičnim delima u okviru nacrta novog zakona, čiji je autor, on je u petak uveče na Pravnom fakultetu u Beogradu, ocenio da je prilikom izrade zakona izbegnuta neposredna primena međunarodnih konvencija, to jest doslovno preuzimanje njihovih normi. Po Stojanoviću, ne samo što je neposredna primena tih konvencija u krivičnom pravu sporna, već su i njihovi prevod na srpski jezik loši. "Prevod Rimskog statuta je skandalozan", kaže Stojanović i dodaje da se pri izradi zakoni nisu koristili prevodi već originali. "Zamislite sad da se pristupilo neposrednoj primeni", dodao je on.

Prema njegovim rečima, definicija krivičnog dela genocida dodatno je precizirana, ali je etničko čišćenje, kao moguća radnja izvršenja, isključena iz definicije i prebačena u okrilje zločina protiv čovečnosti, koji kao posebno krivično delo nije do sada postojao u domaćem zakonodavstvu. Uneti su novi oblici ratnih zločina, kaže Stojanović i kao primer navodi regrutaciju lica mlađih od 17 godina.

Kao posebno krivično delo uvedena je "nedozvoljena proizvodnja čija je upotreba zabranjena", i njegova definicija, po rečima Stojanovića, postavljena je šire nego što Rimski statut zahteva, tačnije ne odnosi se samo na hemijsko oružje. Nova krivična dela su i finansiranje terorizma, ilegalni promet droga - pri čemu se kažnjava i samo držanje droga - kao i korumpiranje stranog službenog lica.

Uvedeno je i krivično delo torture, koje je, kako kaže Stojanović, šire regulisano nego u Rimskom statutu.

Skup na Pravnom fakultetu organizovalo je Udruženje za međunarodno krivično pravo, u saradnji sa Katedrom za krivično pravo Pravnog fakulteta.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Podeli: