Sreda, 30.06.2004.

08:21

Ljajić: Nastavlja se saradnja sa Hagom

Izvor: B92

Default images

Rasim Ljajić kaže da tvrdnje o nesaradnji SCG sa Haškim tribunalom jačaju radikalne struje u Srbiji i Crnoj Gori.

“Takva retorika u Srbiji i Crnoj Gori jača ekstremne političke grupacije, koje se protive saradnji sa Haškim tribunalom, i time jača otpor javnosti saradnji sa Haškim tribunalom. Mislim da bi drugačiji vid komunikacije, u velikoj meri olakšao i poteze vlade u smislu saradnje sa Haškim tribunalom”, kaže ministar za ljudska i manjinska prava.

Ljajić je rekao i da od decembra prošle godine nije bilo izručivanja optuženih Haškom tribunalu. Kao objašnjenje za to Ljajić je naveo izborne cikluse u našoj zemlji. “Setimo se slučaja Hrvatske – Hrvatska nije sarađivala sa Haškim trubunalom sve do okončanja parlamentarnih izbora. Ja očekujem sličnu situaciju i kod nas. Dakle, mi ćemo nastaviti saradnju sa Haškim tribunalom nakon održanih predsedničkih izbora, i nastojaćemo da se da ta saradnja intenzivira”, rekao je Ljajić za B92.

Povodom jučerašnjeg istupanja Karle del Ponte član Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić kaže da ne očekuje nikakve specijalne mere prema Srbiji i Crnoj Gori, osim što će zemlja biti izložena dodatnim političkim pritiscima. On očekuje da će sada, kada su završeni predsednički izbori, doći do nastavka saradnje s Haškim tribunalom i to, kako se izrazio, u punom obimu - koji ta saradnja i podrazumeva. Na pitanje kada će Savet za saradnju sa Hagom izabrati predsednika, Ljajić je u emisiji "Kažiprst" Radija B92 rekao: "Prva greška je napravljena što je ovom Savetu dat značaj koji on objektivno nema. Nacionalni savet je tehnički servis, operativni organ, savetodavno telo. Sve odluke donosi Savet ministara, a ne donosi Nacionalni savet. Nacionalni savet recimo predlaže Savetu ministara da određena dokumenta budu dostavljena tribunalu ili Nacionalni savet predlaže da određeni svedok bude oslobođen od čuvanja državne i vojne tajne. Nacionalni savet, dakle ne donosi odluku. Odluku donosi Savet ministara. Međutim, u javnosti se stiče utisak da predsednik Nacionalnog saveta odlučuje o svemu i svačemu, pa i o tome ko će biti izručen tribunalu. Dakle, to je tehnički servis. Sasvim je, hajde neću reći irelevantno, ali nije toliko važno ko će biti predsednik tog Nacionalnog saveta."

Da postoje nesporazumi oko nadležnosti za izručenje optuženih, svedoči i izjava ministra pravde Zorana Stojkovića koji navodi da su izručenja upravo u nadležnosti Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom, čije odluke izvršava policija. "Ona priča gospodina Vuka Draškovića da to treba da rade MUP i Ministarstvo pravde je besmislena, i pokazuje da on ne poznaje ni Ustav ni zakon", rekao je Stojković. Na podsećanje novinara da su premijer i Vlada obećali izručenja posle predsedničkih izbora, ministar pravde je rekao: "Ako su vam premijer i vlada obećali, pitajte premijera i vladu, ja nisam. Mene niste ni pitali. Ja nemam takvu informaciju."

Predsednik državne zajednice, Svetozar Marović, i ministar odbrane, Prvoslav Davinić, navode da je hapšenje Ratka Mladića kamen spoticanja ka evropskim integracijama. Marović, međutim, ocenjuje da je jako važno što je na juče završenom samitu u Istambulu u istu ravan stavljeno pitanje hapšenje Ratka Mladića, Radovana Karadžića i Ante Gotovine: "A to znači da je jedna Hrvatska takođe, koja je postala kandidat za članstvo u EU i koja je članica Partnerstva za mir, to postala a da istovremeno nije rešila slučaj Gotovina. Neću iz toga zaključivati da ne treba riješavati slučaj Mladića, ali ga mi ne možemo riješiti ako nije na našoj teritoriji."

Marović kaže da je izborom predsednika Srbije zaokružen institucionalni sistem državne zajednice, čime je otvorena mogućnost za ispunjavanje međunarodnih obaveza, uključujući saradnju sa Haškim tribunalom.

"Mi smo svesni da naša saradnja sa Haškim tribunalom treba da se intenzivira i privede kraju", rekao je ministar odbrane Prvoslav Davinić. On je ocenio da su kamenovi spoticanja u saradnji sa Haškim tribunalom dokumenti koje Tribunal zahteva, svedoci i "slučaj Mladić": "Mi imamo dve mogućnosti -  da vidimo da je on ovde i da onda odgovorimo našim međunarodnim obavezama ili da kredibilno dokažemo da on nije ovde. Da biste dokazali da on nije ovde, čini mi se da morate da se organizujete bolje nego da je on ovde."

Novinare je danas zanimalo i da li će SPS, u slučaju izručenja haških optuženika, uskratiti poverenje Vladi Srbije, kao što je u više navrata isticano. Funkcioner SPS-a Zoran Anđelković o tome kaže: "Ja očekujem da će se predsednika vlade pridržavati onoga što je rekao u parlamentu prilikom inauguracije. Ako se drugačije bude ponašao, mi ćemo u skladu s tim tada i dati drugačiju izjavu. Ne očeukjem da će vlada Srbije juriti nekog po ulicama i isporučiti."

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Podeli: