Ponedeljak, 09.02.2004.

16:38

Odgovor o pitanju sudbine guvernera neka daju pravnici

Izvor: B92

Default images

Posle najava nove parlamentarne većine u Srbiji da će se, kao prioritetnim pitanjem, pozabaviti problemom guvernera Narodne banke Srbije, ekonomisti upozoravaju da bi smena sadašnjeg rukovodstva centralne banke mogla ozbiljno da ugrozi monetarni sistem i pošalje lošu poruku inostranstvu. Gostujući u Pres-klubu Medija centra, profesor Ekonomskog fakulteta, Đorđe Đukić, upozorio je da bi poništavanje izbora guvernera NBS značilo i retroaktivno poništavanje svih odluka donetih od postavljenja Kori Udovički na to mesto julu prošle godine do danas. Zbog toga je, kaže Đorđe Đukić, najbolje rešenje da, ako je utvrđeno da izbor guvernera nije bio u redu, odgovor na pitanje o njenoj sudbini daju pravnici. "Odluke nikako ne treba poništavati sa retroaktivnim dejstvom, jer to može biti strahovito negativno po imidž zemlje. Šta da promenimo: odluku o obaveznoj rezervi, odluku o kontrolisanom fluktuirajućem kursu, ne možete jer je to dato okvirom programa MMF-a. Škakljiva stvar je u delu Astra banke i ponovnog oduzimanja dozvole za rad, ako se retroaktivno ponište odluke", kaže Đukić.

Ekonomski savetnik, Milan Kovačević, podseća da je, prilikom smene Mlađana Dinkića sa mesta guvernera, tadašnja opozicija najviše napadala Zakon o Narodnoj banci Srbije, na osnovu koga je on i smenjen. "Ako primjetite sada, u političkim namjerama šta da se mijenja, zakon se ne mijenja. To ne spada u njihovu agendu. Jedino je važno da se skloni guverner i stavi drugi. Prema tome, to će biti još jedna loša poruka, jer se ovde radi prosto o političkoj želji da se mijenja guverner. Na taj način, svijet ne vjeruje nama da smo svojski prihvatili koncepte koji su neophodni da bi se priključili EU", tvrdi Kovačević. Govoreći o konkretnoj šteti koju bi poništavanje izbora Kori Udovički za guvernera NBS moglo da napravi, Milan Kovačević kaže: "Imamo sada stagnaciju. Da bismo duplirali društveni proizvod kakav smo nekada imali, moramo imati prilično brz privredni rast. Ovako, mi doprinosimo daljoj stagnaciji, a gubitak društvenog proizvoda je najveća šteta. Ako bi ovo otišlo predaleko, mogli bismo da očekujemo i neke penale. Previše labavimo tu izuzetno važnu funkciju samostalnosti centralne banke".

I Milan Kovačević i Đorđe Đjukić slažu se da bi, pre izbora novog guvernera, trebalo doneti nov zakon o centralnoj banci, koji bi obezbedio veću autonomiju te institucije i bio bliži praksi Evropske unije.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 7

Pogledaj komentare

7 Komentari

Podeli: