Petak, 02.01.2004.

13:21

MKG: U Srbiji pogoršana politička situacija

Izvor: Beta

Default images

U izveštaju Međunarodne krizne grupe o političkoj stabilnosti u svetu, Srbija se našla u grupi zemalja u kojima je u 2003. godini pogoršana politička situacija, i to zbog rezultata parlamentarnih izbora održanih 28. decembra. U delu izveštaja o Srbiji navodi se da su izbori održani u vreme političke nestabilnosti. Posebno je i izdvojen komentar o tri opštine na jugu Srbije, gde "nedavno nasilje ukazuje da bi krhki mir još uvek mogao biti narušen". Međunarodna krizna grupa smatra da, uprkos uspehu stranaka čije liste predvode osumnjičeni za ratne zločine, Srpska radikalna stranka i Socijalistička partija Srbije, ipak, neće biti u novoj srpskoj vladi, ali da mogu blokirati reforme. "Nova vlada, ma kog sastava bila, verovatno će biti kratkog veka. Nedavne optužnice Međunarodnog tribunala za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji podstakle su debatu u zemlji o saradnji sa Hagom", stoji dalje u tekstu.

U izveštaju Međunarodne krizne grupe pominje se i suđenje optuženima za ubistvo premijera Zorana Đinđića, koje je ocenjeno kao "veoma politizovano", uz opasku da su nakon njegovog početka usledile "haotične scene, jer su advokati odbrane napustili sudnicu". Srbija se tako našla u grupi od šest zemalja u kojima se politička situacija tokom prošle godine pogoršala, zajedno sa Centralnoafričkom Republikom, Obalom Slonovače, Haitijem, Pakistanom i Zimbabveom. Taj deo izveštaja odnosi se na Srbiju bez Kosova, koje se, pak, zajedno sa Bosnom i Hercegovinom i Makedonijom, našlo u grupi zemalja i teritorija u kojima je situacija "nepromenjena".

Za jug Srbije se, kako se navodi, "uglavnom smatra da je jedan od retkih uspešno rešenih konflikata u bivšoj Jugoslaviji, ali ponovni incideti jasno pokazuju da je mir daleko od sigurnog". "Nasilje nema veliku podršku među građanima, ali među lokalnim Albancima postoji osećaj da mir nije doneo ono što je bilo obećano. Albanci su duboko nezadovoljni zbog visoke nezaposlenosti i nedostatka ekonomske perspektive", stoji u izveštaju. Privredne i političke promene, kako je ocenjeno, sprečava "odugovlačenje sa reformama u Srbiji, a napori da se poveća učešće Albanaca u državnim institucijama bili su samo delimično uspešni". Situaciju na jugu Srbije dodatno otežavaju "nerešena pitanja na Kosovu", što lokalnu politiku čini "više nacionalističkom". "Ozbiljne tenzije i dalje opstaju, što zahteva pažnju lokalnih vlasti, Beograda, Prištine i međunarodne zajednice", piše u tekstu.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 8

Pogledaj komentare

8 Komentari

Podeli: