Posle trosatnog sastanka predstavnika Vlade i članova Saveta za borbu protiv korupcije u utorak i dalje nema konkretnog zaključka o tome ko je odgovoran za ukidanje povlašćenog izvoz šećera u Evropsku uniju. Premijer Zoran Živković odbacio je kao neosnovane optužbe da je Vlada odgovorna i naveo da odgovornost leži na bivšoj Saveznoj vladi. Tom mišljenju suprotstavili su se predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać i potpredsednik Vlade Miodrag Isakov, koji su naglasili da i Vlada snosi deo krivice. Isakov se složio da je Savezna vlada odgovorna za stvaranje uslova u kojima su mahinacije bile moguće, ali je istakao da je Evropa o tome upozoravala i Vladu Srbije. “Formirali smo dve komisije. Jednu je vodio bivši ministar poljoprivrede u Vladi Srbije i razumem što ništa nije našao, ali ne razumem zašto druga, koju vodi ministar u Vladi Goran Pitić, ništa nije našla. Mi smo tu pojavu imali i kao vlast nismo preduzeli ništa da to sankcionišemo, sprečimo, zaustavimo i kaznimo. To bi bio dokaz za Evropsku uniju da smo ozbiljan partner, a to što to nismo uradili ne samo što je dovelo do ovih sankcija u vezi sa šećerom, već je i ugrozilo naše trgovinske odnose u drugim oblastima”, kaže on.
Predsednik komisije koja ispituje zloupotrebe u uvozu i izvozu šećera Goran Pitić rekao je da su sankcije uvedene zato što nije postojao institucionalan i zakonski okvir za kontolu uvoza i izvoza i garancije da šećer iz EU ne završava ponovo u Evropi. On je naveo da će do kraja godine biti formiran pravni okvir za kontrolu prometa šećera i da će do tada biti završena obuka carniske službe koja će se time baviti, ali je istakao da ostaje otvoreno pitanje da li će i kada biti ukinuta suspenzija na povlašćen izboz šećera u zemlje EU. “Vreme nam curi, a posao obuke carine koja će raditi sveobuhvtne poslove je izuzetno složen. Ako neko hoće da nađe ‘dlaku u jajetu’ sigurno će to i moći”, rekao je on.
Predsednica Saveta za borbu korupcije Verica Barać ponovila je da država posle više upozorenja nije preduzela mere koje je mogla i da su zato ukinute povlastice na izvoz šećera. Član Saveta Ivan M. Lalić rekao je da nije očekivao da će sastanak s Vladom biti otvoren za medije, ali je naglasio da je to dobro za funkcionisanje demokratije. On smatra da ceo problem mora podrobno biti preispitan. "Ovde je nedostajala treća strana, koja više ne postoji, a to je federalni nivo, konkretno Miroljub Labus, koji je svojevremeno pratio sve šta se dešava, pa je neophodno da i njega čujemo. Mislim da bi to bilo korektno i fer, mi smo inicirali diskusiju i javnu debatu, ovo ne sme biti nikakva tajna", rekao je on.
Svi učesnici sastanka su se složili da će o toj temi još biti reči i da će biti potrebno još dosta vremena da bi bilo precizno utvrđeno ko je odgovoran za ukidanje povlašćenog izvoza šećera u EU.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 5
Pogledaj komentare