Petak, 22.11.2002.

14:37

"Pristupanje Partnerstvu za mir korisno za Kosovo"

Izvor: B92

Default images
Bez obzira na činjenicu da je Jugoslavija na tekućem samitu NATO u Pragu pomenuta samo u kontekstu obaveza koje mora da ispuni kako bi ušla u Partnerstvo za mir, saradnja i kontakti s predstavnicima Alijanse biće nastavljeni, i to već sledeće nedelje, kada se u Beogradu održava konferencija pod nazivom "Reforma oružanih snaga, iskustva i izazovi". Na tom skupu će, osim državnih zvaničnika, učestvovati i funkcioneri NATO, zaduženi za uvođenje SRJ u Partnerstvo za mir, i predstavnici ministarstava odbrane Poljske, Slovačke i Slovenije, novih članica Alijanse. Na pres-konferenciji, na kojoj je najavljen taj skup, pomoćnik jugoslovenskog ministra odbrane, general Dobrosav Radovanović, izrazio je očekivanje da će Jugoslavija pristupiti Partnerstvu za mir do sredine naredne godine. "Vi znate sve uslove, zahteve itd. koje međunarodna zajednica postavlja pred nas. Neki od njih su ispunjeni, neki od njih mogu lagano biti ispunjeni, a neki su dugotrajan proces, kao što je na primer slučaj s Haškim tribunalom, odnosno našom saradnjom s Haškim tribunalom. Ako budemo čekali da to bude okončano, ja verujem da ni narednih 4, 5 ili 6 godina nećemo ući u Partnerstvo za mir. Moj odgovor je da očekujem da to bude do juna 2003.", kaže Radovanović. 

Govoreći o reformi vojske koja je u toku, Radovanović je ocenio da je nacrt predloga potpune transformacije jugoslovenskih snaga bezbednosti izrađen, ali da još nije dostupan javnosti, jer poslednju reč mora da da država. "Mi imamo našu ocenu, ne samo iz Vojske i Ministarstva odbrane, već i šire, kako mi vidmo reformu vojske, odnosno oružanih snaga. Znači, to je predlog zato što nemamo stavove države, znači čekamo usvajanje Ustavne povelje, čekamo redefinisanje odnosa u budućoj državnoj zajednici i tek sa stavovima države i našim viđenjima reforme biće završen projekat transfromacije, koji je zaista skup i tu država mora da se odredi. Nema drugih izvora sem države, ali ako uđemo u program Partnerstvo za mir, jedan deo troškova reforme sektora bezbednosti očekujemo da snose zemlje-članice Partnerstva za mir, odnosno NATO", objašnjava Radovanović.  

Radovanović je rekao da bi pristupanje zemlje Partnerstvu za mir pozitivno doprinelo rešavanju pitanja Kosova. On je takođe ocenio da je bezbednosna situacija u Jugoslaviji dobra i da ne postoje opasnosti po mir ni u zemlji, ni van nje.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: