Četvrtak, 24.08.2006.

16:15

Andre Vilijams u SKC-u

Posle gotovo punih 5 godina Andre Vilijams (Andre Williams), R'n'B/soul legenda koja traje, ponovo gostuje u Beogradu u subotu, 30. septembra, u beogradskom Studentskom kulturnom centru

Default images

"Black Godfather", kako su ga zvali, 1956. imao je prvi hit na američkoj R’n’B top listi, pesmu “Bacon Fat”.

Sledile su “Greasy Chicken”, “Humpin, Bumpin’ & Thumpin’” (pre nekoliko godina “pozajmio” ih je Fet Boj Slim), “Rib Tips”, “Pass The Biscuits”, “Jail Bait”…

1961. počinje da radi za "Motown Records" i Berija Gordija (Berry Gordy), najpre kao producent (Marvin Gej, Meri Vels, "Contours", Stivi Vonder...), ali je tokom narednog perioda više puta gubio, a potom dobijao posao kod Gordija što kao producent, što kao A & R čovek.

1963. je napisao “Shake A Tail Feather” veliki hit za "Five Du-Tones" (vidi filmove “Lak za kosu” i “Braća Bluz”).

U drugoj polovini 60-ih godina XX veka zauvek napušta "Motown" i kreće da radi kao producent i izvođač za "Chess Records".

Samo par godina kasnije, početkom sledeće decenije, započinje za njega pogubnu saradnju sa Ajkom Tarnerom. Ajk ga uvodi u svet kokaina iz kojeg se Andre posle nekoliko godina izvlači, ali posledice su takve da "Mr. Rhythm" (još jedan od njegovih nadimaka) završava proseći na mostovima Čikaga kasnih 80-ih godina XX veka.

U modernoj R’n’R istoriji na Andrea ukazuju najpre "The Cramps" obradivši “Jailbait” i uvrstivši čak 2 njegova R’n’B hita na legendarnoj “Born Bad” kompilacijskoj seriji.

No ni to nije bilo dovoljno da se ruinirani kralj lascivnog R’n’B/soul/funka vrati u epicentar pažnje muzičke javnosti.

Tek u drugoj polovini 1990-ih, uz veliku pomoć svojih fanova Džona Spensera i "2/3 Gories" (Dena Kroa i Mika Kolinsa) Andre se vraća u studio.

1998. sa dvojcem iz "Gories" u Detroitu snima svoj definitivni povratnički album “Silky” objavljen iste godine za "In the Red Records".

Već na sledećem albumu (“The Black Godfather” 1999.) prate ga "Jon Spencer Blues Explosion", "Dirtbombs", "Cheater Slicks", "Countdowns" i "Compulsive Gamblers".

Posle saradnje sa Džonom Spenserom u junu 2001. za "Norton Records" objavljuje album “Bait & Switch”.

Sama činjenica da se na ploči kao gosti pojavljuju Roni Spektor (Ronettes) i Rudi Rej Mur, njegovi ispisnici, potvrda je Andreovom neprestanom radu u prethodnih 5 godina.

Ovog puta produkcija je osetno hi-fi, a njegov prepoznatljivi R’n’B/soul stil vešto je upakovan i za one kojima su “Silky” i “The Black Godfather” zazvučali suviše sirovo.

Dve godine nakon uspešne evropske turneje sa "Green Hornet", opet za "Norton Records", pojavljuje se živi album "Holland Shuffle".

Pre par meseci za "Pravda Records" izlašao je novi album "Aphrodisiac" na kojem ga prate sjajni "Diplomats of Solid Sound".

Andre je i dalje opsednut seksom, koji je i ovde tema broj 1. Zvuk je znatno više soul nego na poslednjih nekoliko ploča, samim tim i album je pitkiji i može da komunicira sa publikom koja ne ljubi garažna gitarska krljanja, prisutna na albumima objavljenim za "In the Red Records".

Od prošle godine Andre Vilijams opet posećuje Evropu, ali turneje nisu duže od 7-10 dana i po pravilu se bukiraju mesecima unapred.

Ovogodišnja turneja (9 koncerata u 9 dana!) započinje u Beogradu koncertom u velikoj sali SKC-a (subota, 30. septembar).

Andre nastupa u pratnji "The Marshall Brothers", a pre njih publiku će zagrejati "Atilla the Hun & Quality Butchers".

Kontra Magazin

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: