Sreda, 28.01.2004.

17:22

Bez opasnosti od pojave ptičijeg gripa u Srbiji

Izvor: B92

Default images

Zbog pojave ptičijeg gripa, ministarstvo poljoprivrede doneće naredbu o zabrani uvoza živine u Srbiju. Pomoćnik ministra Zoran Rašić izjavio je za B92 da se zabrana odnosi na uvoz živinskih proizvoda iz zemalja u kojima se pojavio taj virus. Rašić naglašava da, prema podacima ministarstava u našu zemlju nije uvožena piletina iz država u kojima je zavladala epidemija ptičijeg gripa: “Naši proizvođači i stanovništvo mogu da budu mirni kada je ova bolest u pitanju. Za sada ne postoji nikakva opasnost da se ova bolest pojavi u Srbiji. Ovakve naredbe se donose u svim slučajevima naročito opasne bolesti. Takvu naredbu smo doneli 2002. za encefalopatiju, a sada ćemo to učiniti za influencu. Nastavljamo sa praksom da budemo vrlo strogi i rigorozni oko sprečavanja unošenja zaraznih bolesti u našu zemlju”.

Profesor Veterinarskog fakulteta Bosiljka Djuričić kaže da za sada nema razloga za zabrinutost, pošto ne postoje najave da bi ptičiji grip mogao da se pojavi u Srbiji. Ona medjutim ističe da opreznost nadležnih organa mora da bude pojačana zbog mogućnosti da se u Srbiju neke ptice ilegalno uvoze, pri čemu ne prolaze obavezne zdravstvene i carinske kontrole. Doktorka Djuričić ističe da je posebno zabrinjavajuće to što se ptičiji grip prenosi vazdušnim putem, jer je to vrsta epidemije koja se najlakše širi: “Na žalost, virusolozi, imunolozi, epidemolozi u svetu koji prate influenca virus najavljuju vrlo teške epidemije, odnosno epidemije razornih dejstava, koje će po nekim njihovim proračunima oboleti oko 15 miliona ljudi. Što se tiče visokopatogene influence živine, ona je krenula iz Hong Konga pre par godina, na sreću je zaustavljena tu, ali nove epidemije koje su krenule ukazuju da je virus poprimio razmere brzog širenja”, kazala je Đuričić.

Epidemiolog Instituta za zaštitu zdravlja Srbije Gordanka Lončarević kaže da još nije zabeležen slučaj prenosa virusa sa čoveka na čoveka. Ona navodi da postoji mogućnost da virus mutira što bi omogućilo takav prenos. To bi, prema njenim rečima, značilo javljanje novog soja virusa i otpočinjanje nove pandemije. Doktorka Lončarević ističe da postoji teoretska mogućnost da virus ptičijeg gripa bude prenet i u našu zemlju: “S ozbirom da postoji mogućnost transporta bilo prerađevina ili primeraka ukrasnih ptica, koje takođe imaju mogućnost da obolevaju, postoji verovatnoća unošenja u bilo koju zemlju. Virus kod inficiranih ptica se izlučuje i do deset dana nakon njihovog obolevanja i da je jako otporan u spoljnoj sredini, da preživljava i do trideset dana u uslovima od nula stepeni Celzijusovih, postoji teoretska mogućnost za importovanje te zaraze”, kazala je Lončarević.

U medjuvremenu, ministri zdravlja deset zemalja koje su pogodjene ptičijim gripom, održavaju u Bangkoku hitan sastanak na kome su razmatrane mogućnosti zaustavljanja epidemije. Taj sastanak se je počeo u trenutku kada je Vijetnam potvrdio još dva smrtna slučaja, čime se broj umrlih od virusa u toj zemlji popeo na deset. U Bangkoku je, inače, nekoliko predgradja proglašeno opasnim zonama zbog pojave ptičijeg virusa.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: