GRADJEVINARI PREMORENI OD PRVE DVE FAZE IZGRADNJE STANOVA

Izvor: B92

Nedelja, 16.07.2000.

15:15

Default images
Drzavni mediji svaki dan detaljno obavestavaju javnost da se projekat izgradnje 10.000 stanova godisnje realizuje vise nego uspesno. Direktori gradjevinskih firmi, koje su ukljucene u ovaj projekat samozadovoljno izjavljuju da su naplatili zavrseni posao iz prethodne dve faze u obnovi zemlje, da im radnici nisu heroji praznih dzepova, vec udarnici spremni za nove poduhvate. Drzavni sindikat gradjevinara je sasvim drugacijeg misljenja. Njegovi poslenici tvrde da su gradjevinski operativci vec posustali od zavrsavanja objekata pre rokova i prognoziraju da ce ovaj projekat totalno unistiti gradjevinarstvo. Eksperti iz G17 pak, podsecaju javnost da se u stara dobra vremena samo u Beogradu gradilo vise od 10.000 stanova godisnje i da trenutno u Srbiji manjka preko 200.000 stambenih jedinica.

Dragoslav Jojic, pomocnik generalnog direktora u gradjevinskom kombinatu “Komgrap” smatra da su projekti Direkcije za obnovu zemlje udahnuli novi zivot domacoj gradjevinskoj operativi, koja je po izopstavanju sa evropskih gradilista tavorila kod kuce bez posla. "Komgrap" koji je vazio za jednu od najuspesnijih firmi u stanogradnji ukljucen je i u ovom najnovijem projektu. Jojic je zadovoljan angazmanom i za program B2-92 kaze da su prva i druga faza obnove prosli veoma solidno: "Dosli smo do posla, i uspeli smo da naplatimo taj posao, sto je vrlo bitno. Sad je krenula nova akcija - izgradnja velikog broja stanova - makro plan je 100.000 stanova. Ova prva faza ove godine treba da obuhvati 10.000 stanova i u vise gradova se krenulo sa time. Sva ta gradilista su veoma ziva. 'Kompgrap' je dobio oko 400 stanova i sva ta gradilista su u punom jeku", kaze Jojic.

Branko Popovic, prvi covek drzavnog sindikata gradjevinara, za razliku od Dragoslava Jojica, smatra da ce projekat izgradnje 100.000 stanova za deset godina, ukoliko bude realizovan, totalno unistiti visokogradnju. U izjavi za B2-92 obrazlozio je svoje pesimisticke prognoze rekavsi da su uslovi pod kojima se radi neprihvatljivi i zapitao: "Zasto treba forsirati gradjevinske radnike da to urade za sest meseci kad se zna koliko traje proces proizvodnje, kad se zna sa kojom mehanizacijom se radi i kad se zna da je vrlo nizak nivo zarada? To je daleko od zarada uz koje bi gradjevinski radnici mogli pristojnije da se hrane sto je neophodno, a posebno uz napore koji su ogromni kad se radi na gradilistima i do 40 stepeni, kao i da mogu normalno da izdrzavaju porodice", izjavio je Popovic i pritom upozorio Direkciju za obnovu zemlje da su gradjevinski radnici vec premoreni od prethodne dve faze i da nisu vise u fizickoj mogucnosti da ispunjavaju postavljene rokove.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: