Nedelja, 12.01.2003.

16:33

Tri moguća scenarija "iračke avanture"

Izvor: SENSE

Default images

Scenario "A" rata protiv Sadama Husseina, prema vojnim ekspertima ruskog Instituta za međunarodnu sigurnost, predviđa masovni vazdušni i kopneni napad Amerike i njenih saveznika na Irak, koji bi svojom žestinom i preciznošću "bacio na kolena" režim u Bagdadu. Na meti napada bi se prva našla iračka protivvazdušna odbrana, a potom i komandne pozicije Sadamovih trupa, glavni štab bezbednosnih snaga i Garde, kao i sedišta iračkih jedinica koje bi mogle predstavljati najveću pretnju invazionim trupama. Američke snage bi tada imale otvoren put za napredovanje najmanje tri kopnene divizije iz pravca Kuvajta, kao i  koridore za prodor borbenih helikoptera i lakih desantnih jedinica. Pobeda nad iračkim snagama bi, prema ovom scenariju, bila osigurana u roku od četiri do šest sedmica, a podrazumevala bi minimalne žrtve među iračkim stanovništvom, kao i gotovo neoštećenu infrastrukturu. Scenario "A", čiju verovatnost vojni eksperti Instituta ocenjuju sa 40 do 60 procenata, podrazumeva i da Iračani neće protiv invazionih snaga upotrebiti ništa iz arsenala biološkog i hemijskog oružja.

Scenario "B", kojem se daje 30 do 40 procenata šansi, predviđa da će ratna operacija trajati između šest i 12 sedmica. Amerikance bi u tom slučaju dočekao ozbiljan odgovor iračkih vazdušnih snaga, kao i "otegnute" ulične borbe u nekim od gradova Iraka. Veruje se da bi, u tom slučaju, i civilne žrtve bile ozbiljnije, i da bi bili uništeni objekti svih vrsta širom zemlje. Iračke bi snage, prema tom scenariju, posegle u "ograničenom obimu" za oružjem za masovno uništavanje, kao što bi i napale naftne kapacitete u regionu.

Treći, za Amerikance najmračniji scenario "iračke avanture", predviđa trajanje rata između tri i šest mjeseci, uz žestok otpor Sadamovih vazdušnih snaga i intenzivne borbe za svaku ulicu iračkih gradova. Uz velike civine žrtve i razaranje, scenario "C" računa sa verovatnoćom da bi Iračani neštedimice u napadu na američke i savezničke invazione snage koristili hemijska i biološka oružja, a na meti njihovog "odgovora" bi se našao i Izrael. Sadamovo oružje za masovno uništavanje bi u napadnutoj zemlji prouzročilo velike žrtve, dok bi potpuno razaranje doživela najveća naftna polja u regionu. Režim u Bagdadu bi se okomio i na Tursku, gde bi ciljao savezničke baze i gradove, i sve objekte od strateškog interesa za Ameriku i njene ratne saveznike. Vojni eksperti veruju da ovakav razvoj rata u Iraku ima 10 procenata šansi da se dogodi.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Podeli: