Ponedeljak, 30.12.2002.

09:52

Moguce skidanje sa svetske liste

Izvor: Tasic Jelena Novosel Sladjana

Default images

Ruzenje Novog Pazara mora da prestane. To se posebno odnosi na zone u kojima se nalaze kulturno-istorijski spomenici. Nedavni pokusaj podizanja montazno-demontaznog objekta na gradskoj Tvrdjavi, sa rokom trajanja od deset godina, bila je kap u prepunoj casi. Podigla se galama, pocele su prozivke, gradjevinski inspektori su zaustavili dalju izgradnju, a vec "namontirano" porusili. Privremeno, zbog loseg vremena, zaustavljeni su i "divlji" zemljani radovi na izgradnji nove benzinske pumpe u blizini Petrove crkve u Rasu, koja se kao deo svetske kulturne bastine zajedno sa manastirima Sopocani i Djurdjevi stupovi u Rasu nalazi pod zastitom Uneska. Nezakonita gradnja prostire se i ka manastiru Djurdjevi stupovi i Starom Rasu sa Sopocanima.

Prema procenama strucnjaka iz Zavoda za zastitu spomenika kulture iz Kraljeva, najvise su ugrozene celine i spomenici od izuzetnog znacaja za Republiku Srbiju: centar Novog Pazara, odnosno Tvrdjava sa Starom carsijom, kao i Petrova crkva, u cijoj je najuzoj zoni biznismen Nail Redzovic, "skinuo" pola brda zbog benzinske pumpe. Ovakvo stanje na terenu bilo je povod da o zastiti spomenika kulture i zaustavljanju divlje gradnje u njihovoj okolini krajem prosle nedelje razgovaraju Vasvija Gusinac, predsednik Skupstine opstine Novi Pazar, i Gordana Tosic, direktor Zavoda za zastitu spomenika kulture iz Kraljeva koji brine o zastiti kulturnog nasledja u 25 gradova u Srbiji.

Obe su se slozile da u zastiti kulturnog nasledja moraju da ucestvuju svi: lokalna samouprava, Zavod za zastitu spomenika kulture i muzej "Ras", kako bi se obezbedila adekvatna zastita kulturnog nasledja u razvojnim i urbanistickim planovima opstine koja mora da brine i o potrebama razvoja.

- Kljucni problem o kome moramo da razgovaramo je divlja gradnja u Novom Pazaru koja je toliko drasticna da dovodi u opasnost svetsku kulturnu bastinu na ovoj teritoriji, da se cak razmislja da li neki spomenici i dalje mogu da se nalaze na listi svetske kulturne bastine. Kada je kulturno nasledje u pitanju, posebno je interesantna oblast Starog Rasa, jer se tu nalaze spomenici svetske kulturne bastine, Stari Ras sa Sopocanima, Petrova crkva, koja je kategorisana kao kulturno dobro od izuzetnog znacaja, ali i novopazarska Tvrdjava sa centralnom zonom Novog Pazara. Zato zelimo da uspostavimo usku saradnju sa lokalnom vlascu kako bismo mogli da uklonimo divlje podignute objekte - istakla je Gordana Tosic.

Briga o spomenickom nasledju je, prema njenim recima, otvaranje vrata ka Evropi u koju zelimo da udjemo na kvalitetnim temeljima proslosti koji se ovde nalaze i svetskog su znacaja, da bi na njima gradili nasu sadasnjost i buducnost. Zbog problema sa divljom gradnjom u Novom Pazaru, Vasvija Gusinac u prosli petak se susrela i sa strucnjacima Republickog zavoda za zastitu spomenika kulture.

- Zemljani radovi na izgradnji nove benzinske pumpe u blizini Petrove crkve u Rasu, trenutno su prekinuti, najverovatnije zbog hladnog vremena i kise. Nadlezni svestenik svakodnevno obilazi crkvu i prati sta se desava. Nadamo se da ce republicka gradjevinska inspekcija postupiti po resenju Republickog zavoda za zastitu spomenika koji je sredinom novembra ove godine odbio zahtev Naila Redzovica iz Novog Pazara da mu se izdaju potrebne dozvole za izgradnju benzinske stanice na parcelama u blizini Petrove crkve - izjavio je za Danas novopazarski paroh Tomislav Milenkovic.

"Divlja" gradnja nove benzinske pumpe kod Petrove crkve zapocela je, prema njegovim recima, prosle godine. Crkvena opstina je odmah obavestila sve nadlezne organe i institucije od opstine do Republike. - Tada smo usmeno obavesteni da Redzovic nema gradjevinsku dozvolu. Lokalna inspekcija obustavila je radove i nalozila da se sve vrati u prvobitno stanje, ali pre mesec dana radovi su nastavljeni, uz povremene prekide, uglavnom zbog kise i hladnoce - kaze otac Tomislav.

Crkvena opstina je ponovo preduzela sve moguce zakonske mere, ali je gradjevinska inspekcija po obilasku terena saopstila da investitor ima privremenu urbanisticku dozvolu, kao i saglasnost Zavoda za zastitu spomenika kulture u Kraljevu. Kako nam je objasnio paroh Tomislav Milenkovic, saglasnost je izdao bivsi direktor Zavoda u Kraljevu, iako nije imao zakonskih ovlascenja za to, jer je za Petrovu crkvu, kao deo svetske kulturne bastine pod zastitom Uneska i spomenik kulture od izuzetnog znacaja, nadlezan iskljucivo Republicki zavod za zastitu spomenika. Slucaj je konacno stigao i do nadleznog Republickog zavoda koji je 12. novembra 2002. godine doneo resenje o obustavi radova koje je dostavljeno i Zavodu u Kraljevu.

Osim toga, Republicki zavod za zastitu spomenika prosle nedelje uputio je Ministarstvu gradjevine predlog da se ponisti odluka Odeljenja za urbanizam opstine Novi Pazar o izdavanju privremene dozvole za izgradnju pumpe.

U blizini Petrove crkve vec postoji "Beopetrolova", ranije "Inina" benzinska pumpa, koja, prema recima paroha Tomislava Milenkovica, ima privremenu dozvolu, mada Republicki zavod za zastitu spomenika kulture i njeno postojanje smatra "devastacijom prostora".

Zemljani radovi na novoj benzinskoj pumpi su tokom protekla dva meseca vise puta nastavljani i prekidani. Eparhija rasko-prizrenska, pod cijom se jurisdikcijom nalazi Petrova crkva, odlucila je da o celom slucaju obavesti republicka ministarstva gradjevine, vera, kulture i unutrasnjih polova, kako bi se omogucilo sprovodjenje odluke Republickog zavoda za zastitu spomenika kulture o prekidu radova na novoj benzinskoj pumpi kod Petrove crkve.

Crkva svetih apostola Petra i Pavla jedna je od najstarijih svetinja Srpske pravoslavne crkve. Iako nema istorijskih podataka o vremenu njenog nastanka, veruje se da ju je sagradio apostol Tit. Kao episkopsko sediste pominje se vec u 10. veku, a za nju su vezani vazni dogadjaji iz zivota Stefana Nemanje: krstenje, sabor protiv bogumila, predaja vlasti sinu Stefanu.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: