Ponedeljak, 30.12.2002.

09:17

Američki planovi oko nuklearnog programa Severne Koreje

Izvor: SENSE

Default images

Ispraćaj 2002. godine protiče za Ameriku u znaku naglog zaoštravanja odnosa sa Severnom Korejom - i pored uveravanja sa vrha administracije da je vojni udar "samo jedna od opcija, i to poslednja" u reagovanju na nuklearni izazov Pjongjanga, koji je dramatično intenziviran u poslednjih nekoliko dana. Državni sekretar Kolin Pauel je tokom jučerašnjeg prepodneva uspeo da gostuje na pet nacionalnih TV programa (NBC, ABC, CBS, Fox, CNN), u očiglednoj misiji smirivanja domaće i svetske javnosti porukom da je još rano govoriti o "krizi" u vezi sa Severnom Korejom. Pauel je tom prilikom, u raznim varijantama, ponovio poruku koja se protekle nedelje već čula iz Bele kuće: da zveckanje Pjongjanga nuklearnim oružjem predstavlja "ucenu koju SAD odbijaju” i na koju će se (zasad) odgovarati diplomatskim sredstvima  i u okviru međunarodnih institucija.

"Želimo da jasno stavimo do znanja da je to postao međunarodni problem, a ne problem između SAD i Severne Koreje. Pjongjang bi želeo, više nego išta, da to pretvori u sukob sa Vašingtonom. To je igra koju oni već godinama pokušavaju da igraju, ali se mi na to nećemo navući", izjavio je za Njujork Tajms jedan visoki predstavnik američke administracije, uz upozorenje da sa Severnom Korejom neće biti nikakvih razgovora dok se krše obaveze iz sporazuma o zamrzavanju nuklearnog programa,  potpisanog 1994, u vreme Klintonove administracije. U međuvremenu, SAD su obezbedile da Japan i Južna Koreja obustave isporuke nafte Severnoj Koreji, a sa Rusijom i Kinom u toku su konsultacije oko zavrtanja i njihovih slavina pomoći režimu Kim Džong Ila.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Podeli: