Hronološko-dokumentarna publikacija "Bela knjiga radiodifuzije 1990-2000" autora Slobodana Đorića, u izdanju Udruženja za razvoj privatne radiodifuzije "Spektar", predstavljena je u Beogradu. Pojedini učesnici promocije opisali su to izdanje kao zbirku "materijala za javnog tužioca", zbog opisa mnogobrojnih primera represije i zloupotreba bivše vlasti u oblasti elektronskih medija. Đorić, generani sekretar Udruženja "Spektar" i jedan od autora nacrta Zakona o radiodifuziji, rekao je da desetogodišnji opisani period "sadrži niz primera za Riplija i Ginisa". "Za Riplija je zato što je to vreme siromaštva, izolacije, korupcije i istovremenog bujanja novih medija - prosečno su otvarane dve stanice nedeljno u Srbiji", rekao je Đorić i dodao da je situacija u Srbiji za Ginisovu knjigu rekorda, jer je reč o "jednoj maloj zemlji sa 1.200 stanica, odnosno jednom na 5.000 stanovnika".
Potpredsednik Vlade Srbije Žarko Korać ponovio je očekivanje da će oblast elektronskih medija biti regulisana u narednih nekoliko meseci, a odgovornost za kašnjenje primene Zakona o radiodifuziji prebacio je na Skupštinu, koja bi trebalo da imenuje Savet Agencije za radiodifuziju. On je ocenio i da su mediji suviše kritički u odnosu na postojeće stanje i podsetio na reči Karla Marksa da se "ne ide iz carstva nužnosti u carstvo slobode preko noći".
Predsednik Asocijacije nezavisnih elektronskih medija i glavni i odgovorni urednik RTV B92 Veran Matić ocenio je da je knjigu, kakvu je napisao Đorić, "trebalo da napiše Vlada Srbije i to neposredno posle 5. oktobra i ne samo u oblasti medija". Matić je naglasio da je to izdanje značajno i zato što dokumentuje "veoma časnu ulogu medija koji su pružali otpor" i bili maštovitiji od bivše vlasti, koja je bila jedinstvena u primeni najrazličitijih metoda pritisaka, posebno u unutrašnjosti Srbije.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 0
Pogledaj komentare