Subota, 26.10.2002.

14:38

Sukob u Čečeniji: Pitanja i odgovori

Izvor: B92

Default images
BBC News online istražuje background sukoba u Čečeniji

Koliko dugo besni sukob u Čečeniji?

Čečenija je proglasila nezavisnost od Rusije u novembru 1991, medjutim Boris Yeltsin je čekao do 1994. kada je poslao trupe kako bi uspostavile ponovnu vlast Moskve. 

Prvi rat u Čečeniji završio se 1996. ponižavajuće po ruske snage.

Ruski premijer [kasnije predsednik] Vladimir Putin je 1. oktobra 1999. ponovo krenuo u ofanzivu, kada je poceo da sprovodi "antiteroristicku operaciju" delom zbog talasa bombaških napada u Moskvi i drugim gradovima, za šta je on okrivio Čečene.

Početkom ove godine, čečenske snage su takodje uzele ućešća u oružanom pokušaju da se uspostavi islamska država u susednom Dagestanu.

Sta Čečeni traže?

Oni traže nezavisnost, ili u najmanju ruku samoupravu, i zamalo su je dobili posle 1996.

Ruske vojne snage bile su van zemlje, i Čečeni su izabrali sopstvenog predsednika u januaru 1997. – Alana Maskhadova, bivšeg ruskog oficira artiljerca koji je bio glavni pobunjenički komandant tokom rata.

Po mnirovnom sporazumu sa Moskvom, odluka o konačnom statusu Čečenije odložena je na pet godina.

Nažalost Makshadov nije tokom perioda mira mogao da obuzda radikalnije krilo svojih komandanata, i u otcepljenoj republici nastupila je anarhija.

Šta se sada dogadja u Čečeniji?

Uprkos insistiranju Moskve da je "vojna faza" operacija zavrsena, Rusi imaju sve vise žrtava.

Nekoliko hiljada vojnika stacionirano je u Čečeniji kao podrška marionetskoj civilnoj administraciji koju je postavio Kremlj.

Pobunjenici se po pravilu ne ističu, izbegavaju otvorene bitke  kojima bi bili izloženi masivnoj artiljeriji ruske vojske, i oslanjaju se na iznenadne gerilske napade.

Obaranje ruskog helikoptera početkom ove godine predstavlja najveću pojedinačnu pogibiju ruskih vojnika od Drugog svetskog rata.

Grupa čečenskih pobunjenika, predvodjena jednim od najboljih čečenskih komandanata na terenu, Ruslanom Gelayevim, nedavno je ušla u Rusiju kroz gruzijski klanac Pankisi. Oborili su jedan helikopter u ušli u zestoku bitku sa ruskim snagama u republici Ingušetia, i zatim su pobegli nazad u Čečeniju. 

Početkom ovog meseca, predsednici Rusije i Gruzije dogovorili su se da organizuju zajedničke patrole duž granice.

Kakvi su izgledi za mir?

S vremena na vreme stižu izveštaji da je ruska vlada spremna da razgovara o uspostavljanju mira. Tu i tamo, susretnu se predstavnici Moskve i pobunjenika.

Bivši predsednik ruskog parlamenta, Ivan Rybkin, nedavno je pokušao da promoviše mirovni sporazum. 

Medjutim, Moskva nije pokazala naročito interesovanje.

Od 11. septembra nije bilo mnogo diplomatskih pritisaka na Rusiju da pregovorima dodje do rešenja.

Sjedinjene države su očigledno prihvatile ruske optužbe da je Maskhadov povezan sa medjunarodnim terorizmom i više ga ne preporučuju kao partnera za pregovaranje.

Da li su pobunjenici povezani sa organizacijom al-Qaeda?

Izgleda da jesu.

Već godinama se zna da muslimanski dobrovoljci odlaze u Čečeniju kako bi se pridružili pobunjenicima, navodno posle obuke u kampovima u Avganistanu i Pakistanu.

Ove nedelje muškarac optužen za saučesništvo u napadu 11. septembra izjavio pred nemačkim sudom da je navodni lider otmičara, Mohammed Atta, nameravao da se bori u Čečeniji.

Jedan od glavnih terenskih komandanata, kojeg su ustrelile ruske snage, bio je Arapin poznat kao Khattab – veteran sukoba izmedju Sovjetskog saveza i Avganistana.

Smatra se da je on povremeno bio u telefonskom kontaktu sa Osamom Bin Ladenom.

Na osnovu prisluškivanih telefonskih razgovora, američki zvaničnici su početkom ove godine zaključili da su pobunjenici u klancu Pankisi u kontaktu sa grupom al-Qaeda.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Podeli: