Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji predstavio je u sredu studiju "Nacionalne manjine i pravo" u kojoj su objavljeni rezultati istraživanja položaja nacionalnih manjina u Srbiji. Predsednica HOPS Sonja Biserko rekla je na promociji studije da je, na osnovu istraživanja, ustanovljeno da položaj nacionalnih manjina nije suštinski promenjen u odnosu na prethodni režim i da država nema dovoljno instrumenata da ponudi rešenja. Ona je rekla da, iako je u Jugoslaviji donet zakon o zaštiti prava nacionalnih manjina, on se nedovoljno primenjuje u praksi.
Jedan od autora studije Mirej Grčki rekao je da su u devet zakona u Srbiji pronađene diskriminatorske norme za pripadnike nacionalnih manjina. Između ostalog, to su zakoni o izboru narodnih poslanika, o osnovnim i srednjim školama i o objavljivanju saveznih zakona i drugih akata, zatim zakoni o državnim i drugim praznicima, o osnivanju muzeja žrtava genocida, o nedovoljno razvijenim područjima u Srbiji i o upotrebi službenog jezika. Grčki je, takođe, naveo da postoji nesklad saveznog i republičkog Ustava kada je u pitanju zaštita prava manjina.
Autor dela studije o javnom mnjenju Mikloš Biro rekao je da pripadnici manjina loše poznaju svoja prava zagarantovana zakonom i da su najslabije upoznati Romi, Bošnjaci i Vlasi. Manjine su najviše upoznate s pravima na veroispovest, osnivanje kulturno-umetničkih društava i upotrebu nacionalnog jezika u medijima, dok su manje upoznate s drugim pravima, dodao je Biro. Navodeći da je potrebna edukacija nacionalnih manjina, Biro je istakao da su njihovi pripadnici uglavnom ocenili da su im prava manje realizovana, nego što je to propisano zakonima. HOPS je studiju uradio u saradnji s Humanitarnim centrom za integraciju i toleranciju iz Novog Sada, a njeno izdavanje finansijski je pomogla Agencija SAD za međunarodni razvoj.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Komentari 2
Pogledaj komentare